Jesteś tutaj:
Spadki
09.02.2015 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
4,77/15

Ważne zmiany w prawie spadkowym

Powołanie do spadku nie zawsze oznacza wygraną na loterii. W części przypadków spadkobiercy nie wiedzą, że z majątkiem dostają także długi zmarłego, a wtedy zaczyna się dla nich kłopot. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabycie spadku z długami powoduje konieczność ich spłaty – bez względu na to czy spadkobierca przyczynił się do ich powstania. Na całe szczęście przepisy spadkowe ulegają zmianie.

Jak było do tej pory

 

Czas na przyjęcie lub odrzucenie spadku jest stosunkowo długi i wynosi 6 miesięcy od momentu, gdy dowiedziałeś się o tytule powołania do spadku. Innymi słowy, masz pół roku na to, aby stać się rzeczywistym spadkobiercą lub w ogóle nie nabywać pozostawionego majątku czy długów przez zmarłego. Termin ten jest liczony zazwyczaj od śmierci spadkodawcy, dużo rzadziej od momentu późniejszego – np. gdy dopiero po kilku latach dowiadujesz się o testamencie swojego zmarłego krewnego, w którym widniejszej jako spadkobierca.

 

 

Oczywiście duża część osób nawet wiedząc o tym, że jest powołana do dziedziczenia, nie dopełnia żadnych formalności. Niestety, gdy spadek składa się wyłącznie z długów, takie zachowanie jest naprawdę złym pomysłem. Zgodnie z prawem, po upływie wspomnianych już 6 miesięcy spadek nabywa się automatycznie – co gorsza w całym zakresie (tj. ze wszystkimi długami zmarłego z koniecznością ich pełnej spłaty). Nie ma żadnego znaczenia późniejsza wola spadkobiercy i tłumaczenia, że po prostu przeoczyło się termin na odrzucenie spadku lub nabycie go z ograniczoną odpowiedzialnością za długi (z tzw. dobrodziejstwem inwentarza). Na szczęście, te przepisy już wkrótce przestaną istnieć.

 

Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Oświadczenie o przyjęciu spadku
przejdź do formularza »

 

Nowelizacja prawa spadkowego

 

6 lutego 2015 r. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu cywilnego w zakresie nabywania spadku z mocy samego prawa. Dzięki temu, po upływie 6 miesięcy od momentu, gdy spadkobierca dowiedział się o spadku i nie zrobił nic w tej sprawie, spadek nabędzie jednak z dobrodziejstwem inwentarza. Co to w praktyce oznacza dla każdego z przyszłych spadkobierców? Uniknięcie częściowego kłopotu z długami. Jeżeli bowiem w skład spadku wejdzie majątek o wartości 23 000 zł (np. jeden samochód zmarłego) oraz długi na kwotę 50 000 zł – to nabycie spadku z mocy prawa na nowych zasadach spowoduje, że spadkobierca będzie odpowiedzialny jedynie za kwotę 23 000 zł długów – czyli do wartości odziedziczonego samochodu. Resztą zobowiązań nie trzeba będzie się przejmować.

 

Oczywiście nadal utrzymana zostanie w mocy instytucja odrzucenia spadku – nie każdy chce bowiem spłacać cudze długi, nawet w tak ograniczonym zakresie. Pamiętaj jednak, że nie zmieni się termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku – ciągle będzie to 6 miesięcy liczone od momentu, gdy dowiedziałeś się o powołaniu do spadku (czy to na mocy testamentu czy przepisów ustawy).

 

Inne zmiany

 

Wspomniana nowelizacja niesie ze sobą także inne modyfikacje prawa spadkowego. Dotyczy to przede wszystkim zmiany zasad ustalania stanu majątku spadkowego - co ma podstawowe znaczenie w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Obecnie majątek ten ustala komornik sądowy, sporządzając spis inwentarza, co dla spadkobierców oznacza koszty, ponieważ komornik korzysta z usług rzeczoznawców. Po wejściu zmian w życie, spadkobiercy sami będą mogli składać - w sądzie lub u notariusza - wykaz inwentarza, według wzoru ustalonego przez ministra sprawiedliwości. Spis inwentarza, który sporządza komornik, pozwalać będzie wierzycielom spadkodawcy weryfikować sporządzane przez spadkobierców wykazy inwentarza. Natomiast w razie niekwestionowania przez wierzycieli sporządzonego wykazu, możliwe będzie uniknięcie sporządzenia spisu inwentarza i związanych z tym kosztów.

 

Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Oświadczenie o odrzuceniu spadku przejdź do formularza »

 

Póki co nowelizacja trafiła do Senatu, jeśli pomyślnie przejdzie przez cały etap legislacyjny i zostanie podpisana przez Prezydenta RP, zmiany powinny obowiązywać już w tym roku.

Autor/Źródło: Rafał RodzeńSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.