Jesteś tutaj:
Spadki
10.07.2014 - Radosław Terlecki
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2

Oświadczenie w sprawie przyjęcia spadku a śmierć spadkobiercy

Życie pisze różne scenariusze. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, co rozpoczyna bieg terminu do złożenia oświadczenia spadkobiercy o przyjęciu spadku wprost, z dobrodziejstwem inwentarza, albo jego całkowitym odrzuceniu. Sprawa komplikuje się wówczas, gdy umiera sam spadkobierca.

Instytucja transmisji

 

W myśl art. 1017 k.c. jeżeli przed upływem terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku spadkobierca zmarł, nie złożywszy takiego oświadczenia, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone przez jego spadkobierców. Termin do złożenia tego oświadczenia nie może się skończyć wcześniej niż termin do złożenia oświadczenia w sprawie spadku po zmarłym spadkobiercy.

 

 

W przypadku gdy spadkobierca umrze przed złożeniem omawianego oświadczenia, zastosowanie znajduje instytucja transmisji (transmissio hereditatis). Śmierć spadkobiercy musi jednak nastąpić przed upływem terminu przepisanego do złożenia oświadczenia w sprawie spadku (por. E. Skowrońska-Bocian, Prawo spadkowe, Warszawa 2009, wyd. 6, s. 124).


W omawianej sytuacji spadkobiercy zmarłego spadkobiercy wstępują jako transmitariusze w jego sytuację prawną. W ich rękach pozostaje możliwość złożenia odpowiedniego oświadczenia (por. E. Skowrońska-Bocian, Prawo spadkowe, Warszawa 2009, wyd. 6, s. 124).

 

Możliwości prawne transmitariusza

 

Transmitariuszowi przysługuje uprawnienie do złożenia odpowiedniego oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku po spadkodawcy transmitenta, pod warunkiem że nabędzie on definitywnie spadek po nim (por. E. Skowrońska-Bocian, Prawo spadkowe, Warszawa 2009, wyd. 6, s. 124-125). Jest to warunek konieczny, gdyż spadek po spadkodawcy transmitenta wchodzi w skład masy spadkowej przysługującej transmitariuszowi.

 

Termin do złożenia oświadczenia

 

Przepis stanowi, że termin do złożenia przez transmitariusza oświadczenia nie może się skończyć wcześniej aniżeli termin do złożenia oświadczenia w sprawie spadku po zmarłym spadkobiercy. Oznacza to, że jeżeli spadkobierca (transmitent) zmarł przed upływem terminu do złożenia właściwego oświadczenia, jego spadkobiercy (transmitariusze) mogą złożyć oświadczenia w sprawie przyjęcia obu spadków aż do momentu upływu terminu do złożenia oświadczenia w sprawie spadku po nim (po transmitencie). Można stwierdzić, iż możliwe jest przedłużenie z mocy samego prawa terminu do złożenia oświadczenia w sprawie spadku po spadkodawcy zmarłego spadkodawcy.

 

Przypadki odrzucenia spadku

 

Za literaturą przedmiotu należy wskazać, że odrzucenie spadku po transmitencie, a przyjęcie spadku po spadkodawcy transmitenta jest niedopuszczalne. Dopuszcza się jednak przypadek odwrotny, polegający na przyjęciu wyłącznie spadku po transmitencie (por. E. Skowrońska-Bocian, Prawo spadkowe, Warszawa 2009, wyd. 6, s. 125).

 

Podstawa prawna:

 

Art. 1012, 1017 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz.U. z 2014 r., poz. 121).


 

Autor/Źródło: Radosław TerleckiSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.