Jesteś tutaj:
Alimenty
02.11.2015 - Natalia Szok
Kliknij, aby ocenić:
 
4,14/7

Czy rodzice, którzy się rozwodzą, mogą sami uzgodnić wysokość alimentów płaconych na dziecko?

Adam i Judyta mają dwoje wspólnych małoletnich dzieci. W związku z ostatnimi wydarzeniami zdecydowali się na wniesienie powództwa o rozwód. Adam zadeklarował wysokość alimentów, jakie może płacić po rozwodzie na każde z ich wspólnych dzieci. Judyta zastanawia się, czy tę "deklarację" mogą umieścić w porozumieniu o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie?

Porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie to inaczej plan wychowawczy

 

Porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem zwany jest inaczej planem wychowawczym. Dzięki temu rozwód ma szansę okazać się mniej bolesny dla dzieci.  Nie budzi bowiem wątpliwości, że rozwód rodziców należy do jednych z najcięższych i najbardziej stresujących przeżyć w życiu dzieci. Rozwód rodziców zmienia ich świat, dlatego należy szczególnie zadbać o to, by więzy rodzinne łączące rodziców i dzieci nie uległy osłabieniu.  

 

Dlaczego warto zawierać porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie?

 

Umożliwienie rodzicom zawarcia porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie zwiększa ochronę prawa dziecka do wychowania przez oboje rodziców. Zgoda rodziców jest bardzo ważna dla utrzymania prawidłowych więzi rodzinnych. Dobro dziecka wymaga więc zgodnego działania rodziców, także w zakresie widywania się z nim. Dzięki takiemu porozumieniu nie dojdzie do rozstrzygnięć sądu mogących krzywdzić rodzinę.

 

 

Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Porozumienie o kontaktach z dzieckiem po rozwodzie i należnych alimentach
przejdź do formularza »

 

Porozumienie musi mieć formę pisemną

 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stawia wymóg zawarcia porozumienia w formie pisemnej.  Niedopuszczalne jest zatem zawarcie porozumienia w formie ustnej. Ustalając kwestie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie rodzice muszą pamiętać, że rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka, a więc wtedy, gdy przede wszystkim zabezpiecza utrzymanie więzi rodzinnych między rodzicami i dziećmi.

 

Porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie może także zawierać postanowienia odnośnie wysokości alimentów płaconych na dziecko

 

Sąd w wyroku rozwodowym orzeka również w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie zabraniają przy tym umieszczenia w porozumieniu o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie także postanowienia dotyczącego uzgodnionej między rodzicami wysokości alimentów. Należy przy tym pamiętać, że alimenty obejmują świadczenia przeznaczone na stworzenie dziecku warunków do życia i rozwoju, a zatem w pierwszym rzędzie na zaspokojenie elementarnych potrzeb. Warto przypomnieć, że obowiązek alimentacyjny względem małoletniego dziecka obciąża rodzica z mocy prawa , a jego rozmiar uzależniony jest od zakresu usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych rodzica.

 

Podstawa prawna:
Art. 58, art. 133, art. 135 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (T.j. Dz.U.2015.583).

 

Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Porozumienie o kontaktach z dzieckiem po rozwodzie i należnych alimentach
przejdź do formularza »

 

Autor/Źródło: Natalia SzokSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.