Jesteś tutaj:
Alimenty
19.02.2015 - Edyta Zielińska
Kliknij, aby ocenić:
 
3,5/10

W jaki sposób można uregulować sprawy związane z alimentami na dziecko? Czy zawsze trzeba iść do sądu?

Niezależnie od tego, czy jesteście małżeństwem i macie wspólne dzieci, czy też żyjecie w wolnym związku partnerskim, to każdy rodzic, który nie wychowuje dziecka jest zobowiązany do tego, aby płacić alimenty. Wiele osób uważa, że to zawsze ojciec płaci alimenty – nic bardziej mylnego. Jeśli dziecko pozostało z ojcem, to wówczas matka dziecka jest zobowiązana do płacenia alimentów. Bez znaczenia pozostaje również to, czy rodzic ma pełnię władzy rodzicielskiej, został jej pozbawiony, czy też została mu władza rodzicielska ograniczona do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka lub nawet zawieszona.

Na wstępie warto poznać przepisy na podstawie których można domagać się alimentów na dziecko. W myśl przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Zatem rodzice dziecka – tak jak zostało wspomniane na początku, niezależnie od tego czy zawarli związek małżeński, czy żyją w wolnym związku – muszą płacić alimenty na dziecko, dopóki nie będzie ono się w stanie samodzielnie utrzymać. Przy czym, warto wiedzieć, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeśli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

 

 

Nie zawsze trzeba iść do sądu…

 

Nie zawsze rozstania rodziców są burzliwe i zakończone są brakiem jakiegokolwiek dialogu. W przypadku, gdy rozstajecie się w ‘przyjaźni’ – warto usiąść i porozmawiać zarówno o tym, jak widzicie przyszłość dziecka co do jego np. edukacji, jak również o kwestiach finansowych. Wspólnie wypracowane stanowisko rodziców co do tego, pozwoli uniknąć ‘wojny’ przed sądem co do tego, ile dokładnie partner, z którym przebywa dziecko wydaje pieniędzy na jego utrzymanie, ile sam łoży na dziecko, a ile powinien przelewać co miesiąc drugi rodzic… Jeśli potraficie się porozumieć, warto spisać umowę cywilnoprawną – najlepiej u notariusza, który wie jak skonstruować umowę, aby stanowiła ona od razu tytuł wykonawczy w celu prowadzenia ewentualnego postępowania egzekucyjnego u komornika na wypadek gdyby rodzic, który zobowiązał się do płacenia alimentów – zapomniał o tym obowiązku.

 

Alimenty w sądzie…

 

Nie wszyscy jednak potrafią rozmawiać ze sobą po rozstaniu, a dziecko stanowi poniekąd kartę przetargową. Dlatego, jeśli nie potraficie się porozumieć co do wysokości alimentów – to rodzic, z którym pozostaje dziecko powinien złożyć pozew do sądu. Pozew o alimenty powinien przede wszystkim czynić zadość warunkom pisma procesowego, zatem powinny się w nie znaleźć informacje dotyczące:

 • oznaczenia sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, numer PESEL dziecka. UWAGA - w sprawie o alimenty powodem jest małoletnie dziecko, a jego rodzic działa jedynie w jego imieniu, jako przedstawiciel ustawowy;
 • oznaczenia rodzaju pisma, tj. Pozew o alimenty;
 • osnowy wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
 • podpisu strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
 • wymienienie załączników.

 

W pozwie o alimenty należy zwięźle opisać sytuację rodzinną. Przed napisaniem pozwu, warto spisać i podliczyć miesięczne wydatki na dziecko. Weź pod uwagę zarówno wydatki jakie ponosisz na jedzenie, ubrania, środki higieny, zajęcia pozaszkolne, opłaty związane z mieszkaniem itd. Jeśli posiadasz rachunki lub paragony np. za zajęcia pozaszkolne, leki – w przypadku, gdy dziecko choruje, to również warto je dołączyć do pozwu. Dodatkowo, rodzic, który w imieniu dziecka występuje o alimenty, powinien również załączyć zaświadczenie o swoich zarobkach.

 

Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Pozew o alimenty przejdź do formularza »

 

Pozew o alimenty trzeba złożyć do sądu w dwóch egzemplarzach, jeden jest dla sądu, a drugi dla pozwanego rodzica. Do każdego egzemplarza należy skompletować wszystkie załączniki., przy czym pamiętaj, że do pozwu przeznaczonego do sądu – potrzebujesz oryginały załączników (np. oryginalna faktura), natomiast do odpisu pozwu – czyli egzemplarza dla pozwanego – możesz dołączyć kserokopie. Pozew o alimenty nie podlega opłatom sądowym. Pozew o alimenty można złożyć zarówno w wydziale rodzinnym i nieletnim sądu rejonowego właściwym dla miejsca zamieszkania rodzica z dzieckiem, jak również pozwanego.

 

Podstawa prawna:
art. 133 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 nr 9 poz. 59)

Autor/Źródło: Edyta ZielińskaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.