Jesteś tutaj:
Alimenty
30.01.2015 - Edyta Zielińska
Kliknij, aby ocenić:
 
4,71/14

Wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty. Jak obliczyć?

Pobrałeś z Internetu wzór pozwu o alimenty. Wszystko jest dla Ciebie jasne, poza jednym: wartość przedmiotu sporu. Co należy tam wpisać? Co to jest wartość przedmiotu sporu? Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty?

Prawidłowe określenie wartości przedmiotu sporu

 

To właśnie ta kwota – patrząc na pozew – już na pierwszy rzut oka wskazuje jakiej kwoty domagasz się przed sądem. W wielu sprawach od wartości przedmiotu sporu zależy właściwość rzeczowa sądu, czyli do którego sądu należy złożyć pozew: do sądu rejonowego czy do sądu okręgowego. W przypadku sprawy o alimenty nie ma to jednak znaczenia, bowiem niezależnie od tego, jakiej kwoty się domagasz – pozew o alimenty należy złożyć do sądu rejonowego. Należy bowiem wskazać, że zgodnie z art. 16 kodeksu postępowania cywilnego, sądy rejonowe rozpoznają wszystkie sprawy z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów okręgowych. Natomiast art. 17 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że „do właściwości sądów okręgowych należą sprawy o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych oprócz spraw o alimenty (…)”.

 

 

Osoba która składa pozew o alimenty, zwana w procedurze cywilnego powodem – musi w pozwie podać wartość przedmiotu sporu. Przedtem należy ją jednak obliczyć. Wartość przedmiotu sporu jest to oznaczona kwotą pieniężną wartość dochodzonego w procesie roszczenia W przypadku np. sprawy o zapłatę zaległej pożyczki, wartość przedmiotu sporu jest to po prostu kwota, którą pożyczyłeś znajomemu. Tutaj ewentualnie możesz doliczyć jeszcze skapitalizowane odsetki wyliczone na dzień złożenia pozwu. W przypadku, gdy kwota pożyczki wraz z tymi odsetkami wyniosła np. 7.256,45 zł, to wartość przedmiotu sportu należy podać w wysokości 7.257 zł. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 1261 kodeksu postępowania cywilnego, wartość przedmiotu sporu podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego. Proste, prawda?

 

Trochę inaczej wygląda obliczenie wartości przedmiotu sporu w sprawie o alimenty. Niewątpliwie jest to sprawa o prawo do świadczeń powtarzających się. Zatem, jeśli jest to pierwsza sprawa o alimenty i żądasz zasądzenia alimentów na przyszłość, to wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok - za cały czas ich trwania. Zatem, wartość przedmiotu sporu w sprawie o alimenty, jakie chcesz otrzymywać na dziecko w przyszłości będzie stanowiła równowartość kwoty, jaką chcesz otrzymać pomnożona przez 12. Należy pamiętać o tym, że do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego.

 

Przykład obliczenia wartości przedmiotu sporu

 

Janina Nowak rozstała się ze swoim mężem Michałem Nowakiem, z którym ma małoletnie dziecko Mikołaja Nowaka. Janina Nowak zdecydowała się na złożenie pozwu o alimenty, w którym domaga się zasądzenia od Jana Kowalskiego na rzecz małoletniego Mikołaja Nowaka kwoty 700 zł miesięcznie wraz z ustawowymi odsetkami w razie uchybienia w płatności którejkolwiek rat do 10. każdego miesiąca. W opisanym stanie, wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 8.400,00 zł.

 

Natomiast w przypadku zaległych alimentów, mamy do czynienia z tzw. wierzytelnością wymagalną, zatem wartość przedmiotu sporu będzie równoznaczna z całą kwotą zaległych alimentów, które chcemy uzyskać. Tutaj także do wartości przedmiotu sporu nie należy doliczać odsetek. Wartość przedmiotu sporu w dalszym ciągu podlega zaokrągleniu w górę do pełnego złotego.

 

Przykład - odzyskanie pieniędzy za poprzednie miesiące

 

W sytuacji, gdyby Janina Nowak doszła do wniosku, że chce odzyskać pieniądze w ramach należnych synowi alimentów za poprzednie miesiące, kiedy Michał Nowak nie wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego względem swojego syna – może złożyć pozew o zasądzenie zaległych alimentów. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu stanowi cała kwota zaległych alimentów – bez względu na to, jaki okres obejmuje.

 

Na koniec, warto wskazać jeszcze na sytuację, w której możesz domagać się zasądzenia wyższych lub niższych alimentów. Zatem w przypadku, gdy dochodzisz zmiany wysokości zasądzonych wcześniej alimentów – to niezależnie od tego, czy żądasz ich podwyższenia, czy obniżenia – wartość przedmiotu sporu będzie stanowiła różnica pomiędzy dotychczas zasądzoną, a wnioskowaną przez Ciebie kwotą pomnożoną przez 12 miesięcy.

 

Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Pozew o podwyższenie alimentów na rzecz małoletniego dziecka
przejdź do formularza »

 

Przykład – zwiększenie wysokości alimentów

 

Sąd zasądził alimenty na rzecz małoletniego Mikołaja Nowaka w wysokości 700 zł. Matka Mikołaja – Janina Nowak z uwagi na zwiększone potrzeby syna żąda zwiększenia wysokości alimentów do kwoty 1.000 zł miesięcznie. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 3.600 zł (12 x 300 zł).

 

Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Pozew o obniżenie alimentów
przejdź do formularza »

 

Przykład – obniżenie alimentów

 

Sąd zasądził alimenty na rzecz małoletniego Mikołaja Nowaka w wysokości 700 zł. Ojciec Mikołaja – Michał Nowak żąda obniżenia wysokości alimentów do kwoty 500 zł miesięcznie. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 2.400 zł (12 x 200 zł).

 

Podstawa prawna:
art. 19, art. 20, art. 22 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)

Autor/Źródło: Edyta ZielińskaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.