Jesteś tutaj:
Alimenty
04.11.2014 - Edyta Zielińska
Kliknij, aby ocenić:
 
4,17/6

Pozew o alimenty - jak obliczyć przedmiot wartości sporu?

Prawidłowe określenie wartości przedmiotu sporu ma bardzo duże znaczenie dla większości postępowań, bowiem to właśnie od od tej kwoty uzależnione jest to, do którego sądu należy złożyć pozew. Należy jednak zauważyć, że w niektórych sprawach - jak np. w sprawie o alimenty nie jest to aż tak istotne, ponieważ niezależnie od tego, jakiej kwoty się domagamy – pozew należy złożyć do sądu rejonowego. Niemniej jednak, w pozwie o alimenty obowiązkowo należy podać wartość przedmiotu sporu - dlatego warto zapoznać się z regułami dotyczącymi obliczania wartości przedmiotu sporu.

Powód, czyli osoba która składa pozew o alimenty – musi obliczyć wartość przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu jest to oznaczona kwotą pieniężną wartość dochodzonego w procesie roszczenia. Zgodnie z art. 126 [1] kodeksu postępowania cywilnego, wartość przedmiotu sporu podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego.

 

 

Przykład:


Obliczyłeś, że wartość roszczenia wynosi 5.252.30 zł. Zatem wartość przedmiotu sporu należy podać w wysokości 5.253,00 zł

 

W jaki sposób należy obliczyć wartość przedmiotu sporu w sprawie o alimenty?

 

W sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się – czyli np. w sprawie o alimenty, które chcemy zasądzić na przyszłość – wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok - za cały czas ich trwania. Zatem, wartość przedmiotu sporu w sprawie o alimenty, jakie chcesz otrzymywać na dziecko w przyszłości będzie stanowiła równowartość kwoty, jaką chcesz otrzymać pomnożona przez 12. Należy pamiętać o tym, że do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego.

 

Przykład:

 

Anna Kowalska rozstała się ze swoim partnerem Janem Nowakiem, z którym ma małoletnie dziecko Zuzannę Nowak. Anna Kowalska zdecydowała się na złożenie pozwu o alimenty, w którym domaga się zasądzenia od Jana Kowalskiego na rzecz małoletniej Zuzanny Nowak kwoty 500 zł miesięcznie wraz z ustawowymi odsetkami w razie uchybienia w płatności którejkolwiek rat do 10. każdego miesiąca. W opisanym stanie, wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 6.000,00 zł.

 

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w przypadku zaległych alimentów?

 

Należy podkreślić, iż powyżej wskazana zasada obliczania wartości przedmiotu sporu, w przypadku, gdy powód/powódka domaga się zasądzenia zaległych alimentów. W takiej sytuacji mamy bowiem do czynienia z tzw. wierzytelnością wymagalną, zatem wartość przedmiotu sporu będzie równoznaczna z całą kwotą zaległych alimentów, które chcemy uzyskać. Tutaj także do wartości przedmiotu sporu nie należy doliczać odsetek. Wartość przedmiotu sporu w dalszym ciągu podlega zaokrągleniu w górę do pełnego złotego.

 

Przykład:

 

W przypadku, gdyby Anna Kowalska uznała, iż chce również odzyskać pieniądze w ramach należnych córce alimentów za poprzednie miesiące, kiedy Jan Nowak nie wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego względem swojej córki – może złożyć pozew o zasądzenie zaległych alimentów. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu stanowi cała kwota zaległych alimentów – bez względu na to, jaki okres obejmuje.

 

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w przypadku zmiany wysokości alimentów?

 

W sytuacji, gdy dochodzisz zmiany wysokości zasądzonych już alimentów – to niezależnie od tego, czy żądasz ich podwyższenia, czy obniżenia – wartość przedmiotu sporu będzie stanowiła różnica pomiędzy dotychczas zasądzoną, a wnioskowaną przez Ciebie kwotą pomnożoną przez 12 miesięcy.

 

Przykład 1.

 

Sąd zasądził alimenty na rzecz małoletniej Zuzanny Nowak w wysokości 500 zł. Matka Zuzanny – Anna Kowalska z uwagi na zwiększone potrzeby córki żąda zwiększenia wysokości alimentów do kwoty 800 zł miesięcznie. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 3.600 zł (12 x 300 zł).

 

Przykład 2.

 

Sąd zasądził alimenty na rzecz małoletniej Zuzanny Nowak w wysokości 500 zł. Ojciec Zuzanny – Jan Nowak żąda obniżenia wysokości alimentów do kwoty 400 zł miesięcznie. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 1.200 zł (12 x 100 zł).

 

Podstawa prawna:
art. 19, 20, 22 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)

Autor/Źródło: Edyta ZielińskaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.