Jesteś tutaj:
Alimenty
23.09.2014 - Edyta Zielińska
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5

Czy mogę żądać alimentów od syna?

Aktualnie, pozwy osób starszych o alimenty od swoich dzieci to jeszcze rzadkość. Z przykrością należy stwierdzić, że starsi ludzie wolą żyć w ubóstwie, niż wystąpić do sądu przeciwko własnym dzieciom. Warto jednak pamiętać o tym, że gdy rodzic zachoruje bądź popadnie w niedostatek, to pomoc dzieci nie jest łaską, ale ich obowiązkiem.

Alimenty od syna


Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wymieniają osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny. W myśl art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Należy wskazać, że krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Wobec powyższego należy przyjąć, że pełnoletnie dzieci mogą być zobowiązane do płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców.

 

Kiedy powstaje obowiązek alimentacyjny dzieci względem swoich rodziców?


Obowiązek alimentacyjny, jaki ciąży na dorosłych dzieciach względem swoich rodziców powstaje w sytuacji, gdy rodzice znajdą się w niedostatku. Niestety, aktualnie obowiązujące przepisy nie definiują czym jest tak naprawdę stan niedostatku. Zgodnie z orzecznictwem stanem niedostatku określa się sytuację, w której dana osoba nie może za pomocą własnych sił samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych, ale zarazem usprawiedliwionych potrzeb. Chodzi tutaj na przykład o potrzeby mieszkaniowe (czynsz za mieszkanie, rachunki za prąd, gaz itp.), potrzeby związane z wyżywieniem, jak również wydatki związane z leczeniem. Należy jednak wskazać, że sąd indywidualnie ocenia usprawiedliwione potrzeby i będą one różne w zależności od sytuacji danej osoby.

 

Co istotne, stan niedostatku nie można utożsamiać z brakiem jakichkolwiek środków finansowych. Stan niedostatku może powstać także w sytuacji, gdy rodzice nie mogą w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb, czyli brakuje im pieniędzy w jakiejś części. W takim przypadku obowiązek alimentacyjny będzie obejmować właśnie tą pozostałą część.


Czy w każdej sytuacji mogę żądać alimentów od dziecka?


Nie, należy bowiem podkreślić, że obowiązek alimentacyjny powstaje jedynie, gdy niedostatek powstał niezależnie od osoby, która w niego popadła. Chodzi tutaj o zewnętrzne i zarazem obiektywne czynniki. Niedostatek nie może powstać na skutek działań osoby, która domaga się alimentów. Zatem, jeśli np. zrezygnujesz z pracy uznając, że i tak dzieci muszą Cię wspomóc – to w takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny nie powstanie.

 

Jeśli uważasz, że popadłeś w niedostatek, a Twoje dzieci stać na to, aby Cię wspomóc finansowo, to pierwszym krokiem powinna być szczera rozmowa z dziećmi, w trakcie której przedstawisz im swój problem finansowy i poprosisz o pomoc. Jeśli to nie pomoże możesz sporządzić wezwanie dobrowolnego płacenia alimentów w określonej kwocie na Twoją rzecz. Dopiero w przypadku, gdy dzieci nie ustosunkują się do Twoich żądań – ostatnim krokiem będzie złożenie do sądu pozwu o alimenty.


Pozew o alimenty od dziecka


Rodzic, który chce domagać się na drodze sądowej alimentów od własnych dzieci powinien złożyć pozew o alimenty do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, czyli dziecka/dzieci. Jeżeli rodzic występuje o alimenty od kilkorga dzieci, które mają mieszkają w różnych miejscach, to w takim przypadku może złożyć pozew w sądzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Pozew o alimenty jest zwolniony z opłaty sądowej.

 

W pozwie o alimenty możesz wnioskować również o tzw. zabezpieczenie powództwa poprzez płacenie określonej kwoty na Twoją rzecz przez okres trwania postępowania. Jednakże pamiętaj, że we wniosku o zabezpieczenie powództwa należy żądać mniejszą kwotę alimentów, niż w pozwie. Zatem, jeśli w pozwie domagasz się zasądzenia alimentów od syna w wysokości 500 zł miesięcznie, to wnosząc o zabezpieczenie powództwa możesz żądać np. 400 zł na miesiąc. UWAGA! Jeśli składasz pozew o alimenty wraz z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa, to wówczas musisz uiścić opłatę od tego niejako dodatkowego wniosku w wysokości 40 zł.


Podstawa prawna:


art. 128 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 nr 9 poz. 59)

Autor/Źródło: Edyta ZielińskaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.