Jesteś tutaj:
Alimenty
01.04.2014 - Andżelika Banowicz
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Kiedy rodzic może domagać się alimentów od dziecka?

Z uwagi na fakt, że obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej w pewnych sytuacjach pełnoletnie dziecko może zostać zobowiązane do płacenia alimentów na swojego rodzica. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w pierwszej kolejności rodzic powinien domagać się alimentów od swojego małżonka, a dopiero potem od dziecka. Zagadnienie dotyczące tego tematu regulują przepisy Ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012r, Nr 9, poz. 59 ze zm.).

Obowiązek alimentacyjny na rzecz rodzica

 

Warto wiedzieć, że rodzic może żądać alimentów od pełnoletniego dziecka tylko w ściśle określonych warunkach. Przede wszystkim rodzic musi pozostawać w stanie niedostatku, a dziecko powinno mieć odpowiednie możliwości zarobkowe. Zadaniem sądu jest więc zbadanie wszelkich okoliczności sprawy i ustalenie, jak wygląda sytuacja obu stron. Co ważne, obowiązek alimentacyjny można wykonywać nie tylko poprzez świadczenia pieniężne. Dziecko może bowiem zostać zobowiązane do dostarczania pomocy materialnej typu żywność, ubrania, leki, opał itp. Należy pamiętać, że rodzicowi przysługuje prawo swobodnego wyboru tego dziecka, od którego będzie domagać się płacenia alimentów. W niektórych sytuacjach dziecko znajdujące się w dobrej sytuacji finansowej może zostać sądownie zobowiązane do płacenia alimentów także za rodzeństwo, które jest w gorszej sytuacji materialnej.

 

Rodzic musi pozostawać w niedostatku

 

Przesłanką domagania się przez rodzica alimentów od pełnoletniego dziecka jest pozostawanie rodzica w stanie niedostatku. Trzeba pamiętać, że stan niedostatku oznacza stan, w którym dana osoba nie jest w stanie zaspokoić wszystkich, czy nawet części, swoich uzasadnionych potrzeb. Co ważne, dziecko nie będzie zobowiązane do płacenia alimentów jeżeli rodzic pozostaje w niedostatku z własnej winy, czyli np. mimo sprzyjających warunków nie podejmuje żadnej pracy, nie stara się o przysługujące mu świadczenia z systemu ubezpieczeń społecznych, czy też nałogowo nadużywając alkoholu nie poddaje się leczeniu itp. 

 

Dziecko powinno mieć odpowiednie możliwości zarobkowe

 

Ważne jest również, aby dziecko posiadało odpowiednie możliwości zarobkowo-finansowe i mogło wywiązywać się z nałożonego na niego obowiązku alimentacyjnego bez uszczerbku dla siebie i swojej rodziny. Możliwości te mogą wynikać z otrzymywanego wynagrodzenia z pracy zarobkowej, renty czy emerytury oraz różnych innych dochodów, np. z wynajmu mieszkania, czy też innej nieruchomości. Oczywiście w pewnych sytuacjach może się okazać, że np. ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność, nie będzie ono zdolne do płacenia alimentów.

 

Dziecko może uchylić się od płacenia alimentów

 

Należy pamiętać, że w przypadku, gdy rodzic przez całe życie nie utrzymywał z dzieckiem kontaktu, nie płacił nałożonych na niego alimentów, czy stosował wobec dziecka przemoc itp. może ono uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do rodziców. Sąd może bowiem oddalić powództwo o alimenty w sytuacji, gdy takie żądanie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. 

 

 

 

Autor/Źródło: Andżelika BanowiczSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.