Jesteś tutaj:
Rozwód i separacja
23.11.2015 - Natalia Szok
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5

Ciężka choroba małżonka może uniemożliwić orzeczenie rozwodu

Grażyna pozostaje w związku małżeńskim od ponad 20 lat. Dotychczas pożycie małżeńskie układało się bez poważnych zakłóceń. Rok temu Grażyna przeszła wylew, wskutek czego przechodzi rehabilitację mającą na celu przywrócenie jej sprawności. W związku z utratą zdolności do pracy otrzymuje rentę w wysokości 700 złotych, która i tak nie wystarcza na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Jej mąż postanowił jednak zażądać rozwodu, gdyż jak twierdzi – nie potrafi poradzić sobie z kalectwem żony...

Zdecydował się wnieść powództwo o rozwód bez orzekania o winie, z uwagi na fakt, że  choroba żony nie jest zawinioną przyczyną rozpadu małżeństwa. W uzasadnieniu wskazał, ze małżeństwo jest martwe i nie spełnia już swoich podatkowych funkcji. Czy mąż Grażyny może otrzymać w powyższych okolicznościach rozwód?

 

Nie zawsze możliwe jest orzeczenie rozwodu  

 

W wypadku stwierdzenia, że małżeństwo jest martwe i nie spełnia swych społecznych funkcji, bowiem nastąpił zupełny rozkład pożycia i ma on cechy trwałości, każde z małżonków może zażądać rozwodu. nie zawsze jednak sąd będzie mógł rozwód orzec. W powyższym przypadku zajdzie właśnie taka okoliczność. Przepisy prawa rodzinnego uniemożliwiają orzeczenie rozwodu, jeżeli byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W powyższym przypadku orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne właśnie z zasadami współżycia społecznego.

 

Obowiązek wzajemnej pomocy małżonków

 

Przede wszystkim  należy podkreślić, że małżonkowie z faktu pozostawania w małżeństwie obarczeni są pewnymi obowiązkami. Małżonkowie są bowiem obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Obowiązek wzajemnej pomocy aktualizuje się zwłaszcza w sytuacji choroby drugiego małżonka.

 

Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Pozew o rozwód bez orzekania o winie
przejdź do formularza »

 

Choroba małżonka jako przesłanka uniemożliwiająca orzeczenie rozwodu

 

Konsekwencją przypisania małżonkom obowiązku wzajemnej pomocy jest zobowiązanie małżonka „zdrowego” do użycia wszelkich środków do przywrócenia choremu małżonkowi zdrowia i zdolności do spełnienia obowiązków małżeńskich. Innymi słowy, drugi małżonek powinien podjąć działanie mające na celu przywrócenia małżonkowi zdrowia. Przeciwne tym zasadom postępowanie jest sprzeczne z ogólnie przyjętymi zasadami moralności. Dlatego też należy uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym rozwód nie jest dopuszczalny.

 

Podsumowanie

 

Choroba małżonka nie tylko nie wywołuje i nie powinna wywoływać trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, lecz nakłada na drugiego małżonka obowiązek użycia wszelkich środków do przywrócenia choremu małżonkowi zdrowia i zdolności do spełnienia obowiązków małżeńskich. Tym samym nawet jeśli sąd ustali, że między stronami ustały więzi fizyczne, duchowe i gospodarcze, to - powołując się na art. 56 § 2 KRO - sąd powinien  przyjąć, że mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, rozwód między stronami nie jest dopuszczalny, bo jego orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Orzeczenie rozwodu nie jest bowiem dopuszczalne w sytuacji gdy jedno z małżonków jest poważnie bądź nieuleczalnie chore, wymaga pomocy moralnej i materialnej współmałżonka i rozwód stanowiłby dla niego rażącą krzywdę (zob. Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 6 marca 1997 r., sygn. akt I ACa 48/97).  W powyższym przypadku powyższe okoliczności zachodzą.

 

Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Pozew o rozwód bez orzekania o winie
przejdź do formularza »

 

 

Podstawa prawna:
Art. 23, art. 56 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy  (t.j. Dz.U. z 2015r., poz. 583)

Autor/Źródło: Natalia SzokSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.