Jesteś tutaj:
Rozwód i separacja
27.10.2015 - Natalia Szok
Kliknij, aby ocenić:
 
3,75/4

Chęć zalegalizowania nieformalnego związku może uzasadniać żądanie rozwodu

Krzysztof przez kilka lat prowadził tzw. „podwójne życie”. Wraz z żoną nie mogli mieć dzieci, więc cały czas poświęcali karierze zawodowej. Kilka lat temu wdał się w romans z inną kobietą, który trwa po dziś dzień. Z nieformalnego związku Krzysztof ma 2 letnią córkę. Postanowił więc rozwieść się z żoną, przyznając się, że to on ponosi winę za rozpad małżeństwa. Zastanawia się jednak, czy może wnieść pozew o orzeczenie rozwodu z winy powoda, skoro w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wyraźnie wskazano, że rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia.

Czym jest zasada rekryminacji i czy ma ona charakter bezwzględny?

 

Wskazany przez Krzysztofa fragment przepisu art. 56 § 3 KRO wyraża tzw. zasadę rekryminacji. Jej celem jest pozbawienie małżonków możliwości lekkomyślnego zrywania więzów małżeńskich i zapobieganie „nagradzania” małżonka wyłącznie winnego. Ustawodawcy chodziło bowiem o to, by małżonkowie celowo nie naruszali obowiązków małżeńskich, by w ten sposób uzyskać rozwód. Zasada ta nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Sam ustawodawca dopuszcza sytuacje, w których mimo że rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny, jego orzeczenie będzie zasadne. Rozwód na żądanie małżonka wyłącznie winnego jest dopuszczalny, jeżeli drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo gdy odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu Pozew o rozwód z orzeczeniem winy
przejdź do formularza »

 

Chęć zalegalizowania nieformalnego związku może uzasadniać żądanie rozwodu

 

W powyższym przykładzie mamy sytuację, w której uzasadnieniem żądana orzeczenia rozwodu jest chęć zalegalizowania nieformalnego związku, z którego pochodzi wspólne małoletnie dziecko. Nie budzi bowiem żadnej wątpliwości, że dla dobra dziecka i jego prawidłowego rozwoju ważne jest, aby wychowywało się w pełnej rodzinie. Tę okoliczność sąd z pewnością weźmie pod uwagę rozpatrując żądanie rozwodu wniesione przez Krzysztofa. W sytuacji, gdyby żona Krzysztofa przy założeniu, że to on będzie uznany za małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia) odmówiła zgody na rozwód, wówczas sąd zobligowany jest zbadać, czy odmowa zgody nie nosi znamion sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Za taką uznaje się m.in. odmowę kierowaną jedynie chęcią uniemożliwienia mu zalegalizowania nieformalnego związku w którym ten pozostaje. Nie wolno także zapominać, że rozwód jest możliwy tylko wtedy, gdy zostaną spełnione ustawowe wymogi.

 

Rozkład pożycia małżeńskiego musi być trwały i zupełny

 

Dla orzeczenia rozwodu wymaga się, aby rozkład pożycia małżeńskiego cechowała trwałość i zupełność . Innymi słowy wymaga się, aby między małżonkami ustały łączące je więzi fizyczna, psychiczna i gospodarcza (tzw. zupełny rozkład pożycia małżeńskiego) oraz aby w świetle okoliczności sprawy uzasadnione było twierdzenie, że małżonkowie do wspólnego pożycia nie powrócą. Dlatego sąd bezwzględnie bada spełnienie powyższych przesłanek. Innymi słowy jeżeli okaże się, że między małżonkami nie ustały powyższe więzi, w szczególności gdy ustali że małżonków wciąż łączy więź psychiczna – wówczas sąd oddali pozew o rozwód.

 

Gdzie należy wnieść pozew o rozwód?

 

Sprawy o rozwód należą do właściwości sądów okręgowych. Powództwo ze stosunku małżeństwa (w tym o rozwód) wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda.

 

Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu Pozew o rozwód z orzeczeniem winy 
przejdź do formularza »

 

Podstawa prawna:
Art. 23, art. 56 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U.2015.583)
Art. 17, art. 41 ustawy z dnia 1 7 listopada 1964 r.- Kodeks postępowania cywilnego ( t.j. Dz.U.2014.101).

Autor/Źródło: Natalia Szok



Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Lary Hubert Radca Prawny
Sprawy cywilne, gospodarcze, podatkowe, prawo transportowe, Karta Nauczyciela
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
  • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.