Jesteś tutaj:
Rozwód i separacja
25.09.2014 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
4,17/6

Jak wymeldować byłego małżonka?

Prawomocny wyrok rozwodowy, choć kończący definitywnie małżeństwo, w praktyce nie zawsze pozwala na faktyczne oddzielenie od siebie byłych małżonków. Często zdarza się tak, że muszą oni przez wiele lat dzielić ze sobą wspólne mieszkanie, szczególnie jeśli wcześniej nie dokonali rozdzielności majątkowej. Problem jest jednak znacznie bardziej poważny, jeśli rozwód nastąpił na skutek znęcania się jednego małżonka nad drugim – w takiej sytuacji ofiara nie tylko nie powinna, ale i wręcz nie wolno jej mieszkać ze swoim oprawcą.

Na początku trzeba jednak zaznaczyć, że istnieje legalny sposób na pozbycie się małżonka ze wspólnej nieruchomości. Oczywiście tego rodzaju eksmisja nie jest tym samym, co wymeldowanie konkretnej osoby z lokalu. W związku z tym musisz mieć świadomość, że w przypadku chęci pozbawienia meldunku byłego małżonka czeka Cię załatwienie typowo administracyjnej sprawy.

 

 

Przesłanka rozwodowa

 

Mając na uwadze ogólną regulację art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

Wspólne dzieci

 

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno jednak wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia

 

Wspólne mieszkanie

 

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

 

Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o wydanie odpisu dokumentu z akt księgi wieczystej
przejdź do formularza »

 

Wymeldowanie na wniosek

 

Ustawodawca przewidział także możliwość złożenia wniosku o wymeldowanie byłego małżonka. W tym celu zainteresowany powinien we właściwym wydziale meldunkowym gminy złożyć wniosek o dokonanie wymeldowania eks małżonka. Musi on zawierać listę osób, które wg nas powinny zostać wymeldowane z danego mieszkania. Nie zapomnijmy dołączyć także do niego tytułu prawnego do zajmowanego lokalu -  wystarczający będzie odpis z księgi wieczystej lub akt notarialny potwierdzający to, że jesteśmy właścicielami danej nieruchomości. Oczywiście organ, do którego skierowany zostanie wniosek przeprowadzi własne postępowanie dowodowe (obejmujące oględziny i przesłuchanie świadków), które ma na celu ustalenie czy rzeczywiście były małżonek zamieszkuje w przedmiotowym lokalu. Jeżeli podnoszone przez nas we wniosku okoliczności będą zasadne, organ administracyjny wyda pozytywną decyzję w przedmiocie wymeldowania eks małżonka.

 

Podstawa prawna:

[art. 56 k.r.o. (Dz.U. z 2012 r. Nr 788 j.t.)]

Autor/Źródło: Rafał RodzeńSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.