Jesteś tutaj:
Rozwód i separacja
29.05.2014 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4

Sprawdź ile będzie kosztował Cię rozwód

Sprawa rozwodowa to nie tylko nerwy i stracony czas, ale także duże koszty. Mam tu na uwadze nie tylko koszty sądowe, od tych możesz być w niektórych przypadkach zwolniony, lecz przede wszystkim wynagrodzenie adwokata czy radcy prawnego. Jeżeli bowiem małżonkowie nie są zgodni w kwestii rozwodu, ustalenia winnego rozpadu związku czy podziału majątku wspólnego, pomoc zawodowego pełnomocnika jest wówczas niezbędna, a to jak wiadomo musi kosztować.

W praktyce sprawy rozwodowe należą do najdłuższych toczących się spraw o charakterze rodzinno – cywilnym. Ma na to wpływ przede wszystkim samo zachowanie stron procesu, kłótnie i spory nie pomagają bowiem przy rozstrzyganiu, wręcz przeciwnie skutkują wydłużeniem całego postępowania. Jednocześnie sprawy rozwodowe są bardzo kosztowne, chyba że małżonkowie chcą się rozstać w zgodzie – nie potrzebują wówczas prawnika, stąd też mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy.

 

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, na koszty procesu składają się koszty sądowe, koszty opinii biegłych, a także koszty zastępstwa procesowego, gdy w sprawie występował adwokat lub radca prawny. Koszty są z reguły zwracane przez stronę, która przegrała proces na rzecz strony, która wygrała. W przypadku sprawy rozwodowej stroną przegraną jest ten kto w wyroku rozwodowym został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Warto jednak podkreślić, że sprawa rozwodowa może zostać zainicjowana przez oboje małżonków z wnioskiem o nie orzekanie o winie – wówczas koszty postępowania sądowego w tym zakresie przedstawiać się będą nieco inaczej.

 

Koszty sprawy rozwodowej bez orzekania o winie na zgodny wniosek stron to wydatek 600 zł – jest to koszt wniesienia pozwu. Jeżeli zostanie wydany wyrok rozwodowy uwzględniający powyższy wniosek tj. rozwód zostanie orzeczony bez winy któregokolwiek z małżonków, sąd z urzędu zwróci stronom połowę tak wniesionej kwoty, czyli 300 zł, ale dopiero gdy wyrok się uprawomocni.

 

Z drugiej strony, jeżeli pozew rozwodowy wniesie małżonek żądając przy tym uznania w części albo w całości winy rozkładu pożycia małżeńskiego drugiego małżonka, koszt pozwu wyniesie 600 zł, sąd jednak nie zwraca już połowy tej kwoty. Powód może równocześnie złożyć we właściwym sądzie wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub w części – musi to być jednak uzasadnione trudną sytuacją materialną. Wniosek nie zawsze jest rozpatrywany pozytywnie, ale warto zawsze spróbować go złożyć. Do wniosku należy dołączyć także formularz o stanie rodzinnym i majątkowym, a także zaświadczenie o zarobkach. Warto pamiętać, że cała kwota wniesiona tytułem opłaty za pozew zostanie zwrócona stronie, jeżeli pozew zostanie cofnięty na skutek pojednania się stron w I instancji. Gdyby pojednanie nastąpiło przed zakończeniem postępowania apelacyjnego, zwrotowi podlega połowa uiszczonej opłaty od wniesionej apelacji.

 

Autor/Źródło: Rafał Rodzeń1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.