- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSamorząd i administracjaPrawo administracyjnePiecza zastępcza bardzej rodzinna - idą zmiany!

    Piecza zastępcza bardzej rodzinna – idą zmiany!

    Zakaz tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych

    Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej  odchodzi od  opieki instytucjonalnej na rzecz rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej. Nowe przepisy zakłądają wprowadzenie zakazu tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego oraz specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych. W szczególnych sytuacjach decyzje wojewody odnośnie do placówek – zgodnie z projektem – powinny być poprzedzone opinią Rzecznika Praw Dziecka.

    Łatwiejsze  tworzenia nowych rodzin zastępczych

    Jednocześnie z zakazem tworzenia nowych placówek projekt przewiduje zmiany ułatwiające tworzenie rodzinnych form pieczy zastępczej i znajdowanie wolnych miejsc. Projektowane przepisy zakładają utworzenie specjalnego rejestru.

    Rejestr ma obejmować:
     

    • wykaz dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej,
    • osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, z podziałem na dzieci i osoby umieszczone albo przebywające w poszczególnych formach rodzinnej pieczy zastępczej oraz poszczególnych formach instytucjonalnej pieczy zastępczej,
    • wykaz osób posiadających pozytywną wstępną kwalifikację do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka,
    • wykaz kandydatów zakwalifikowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka,
    • wykaz rodzin zastępczych z podziałem na rodziny zastępcze spokrewnione, niezawodowe albo zawodowe,
    • wykaz rodzinnych domów dziecka,
    • wykaz placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych,
    • wykaz osób usamodzielnianych.
       

    Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadza też gwarancję, że wynagrodzenie rodzin zastępczych nie może być niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

    Urlopy macierzyńskie dla rodziców adopcyjnych

    Proponowane rozwiązania dotyczą także m.in. zmiany w uprawnieniach do urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego. I tak pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

     

    W świetle obecnych przepisów, prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje rodzicom adopcyjnym, którzy przysposabiają dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

    Źródło:

    Oficjalna strona MRPIPS.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE