Jesteś tutaj:
Sprawy rodzinne
19.09.2021 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/6

Zmiany w 500plus trafiły do Sejmu

Zmiany w programie „Rodzina 500+” coraz bliżej. 15 września odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie.

Zmiany w programie Rodzina 500plus od 2022 roku

 

Już w lipcu stało się jasne, że od nowego roku czekają nas zmiany w programie Rodzina 500plus. 31 sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, a szczegółowe rozwiązania prawne ujrzały światło dzienne. 15 września projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw trafił do pierwszego czytania. Zakłada on przede wszystkim, że obsługą programu „Rodzina 500+” wkrótce zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Drugą dużą zmianą jest składanie wniosków wyłącznie online, a także wypłata świadczenia na konto, czyli odejście od wypłat w gotówce.

 

Jak zmieni się 500plus od 2022 roku?

 

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to:
 

 •     Przeniesienie obsługi programu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych
 •     Wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online
 •     Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na konto
 •     W sprawach unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego natychmiastowa wypłata świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości.
   

 

 

 

500plus wypłaci ZUS

 

Dzisiaj obsługą spraw związanych ze świadczeniem wychowawczym zajmują się gminy, a w sprawach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego – instytucją właściwą jest wojewoda. To się zmieni. Zgodnie z nowelizacją ustawy obsługę programu przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Skąd taka zmiana? Wszystko przez koszty, a konkretnie przez coraz większą dziurę w polskim budżecie. Jak wskazuje resort rodziny, zmiany dają spore oszczędności. Zgodnie z szacunkami zmiany te spowodują redukcję kosztów obsługi programu „Rodzina 500+” o ok. 3,1 mld zł w latach 2022-2032  

 

Wniosek o świadczenie500plus tylko onlineKolejna zmiana w programie „Rodzina 500+” dotyczy wniosków. Podobnie jak w przypadku „Dobrego startu”, wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online. Już dzisiaj rodzice doskonale sobie z tym radzą. Jeszcze w 2018 r. 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. – aż 84 proc.

 

W okresie składania wniosków o świadczenie wychowawcze w każdej jednostce ZUS będą dla zainteresowanych klientów udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika ZUS. Rodzice, którzy z różnych powodów będą mieli kłopot z samodzielnym złożeniem wniosku, będą mogli liczyć na wsparcie. Planowane jest także utworzenie w tym okresie dodatkowych, mobilnych punktów składania wniosków w innych placówkach czy urzędach (np. Poczta, KRUS).
 

 

Wypłata 500plus tylko na kontoNowelizacja ustawy zakłada także, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

 

Jak wskazuje resort rodziny, podobnie jak z wnioskami online, również wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się wśród polskich rodzin dużym zainteresowaniem. Wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci – takie jak m.in. świadczenia rodzinne, czy świadczenie wychowawcze – jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy. Proponowane rozwiązanie to przede wszystkim optymalizacja procesu i redukcja kosztów obsługi.

 

Źródło:

Oficjalna strona MRPIPS.

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.