- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczeWażne zmiany w programie Dobry Start!

    Ważne zmiany w programie Dobry Start!

    Program „Dobry Start”

    Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

    Zmiany w programie Dobry Start

    Zgodnie z nowymi przepisami, składanie wniosków będzie odbywać się tylko w formie elektronicznej, a obsługą w pełni zautomatyzowanego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto zaznaczyć, że dla rodziców, którzy do tej pory składali wnioski o świadczenie poprzez bankowość elektroniczną (najpopularniejsza forma), PUE ZUS oraz system Empatia zmiana będzie niewidoczna, ponieważ z ich perspektywy składanie wniosków odbędzie się dokładnie w takim samym trybie.

    Wprowadzone zmiany mają ograniczyć koszty obsługi programu.  Szacuje się, że w okresie 2021–2031 łączne koszty obsługi wyniosą ok. 15 mln zł, co oznacza oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł.

    Jak składać wniosek o świadczenie Dobry Start  od 1 lipca?

    Wszyscy rodzice od 1 lipca mogą, tak jak w ubiegłych latach, składać wnioski online:
     

    • przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia
    • przez bankowość elektroniczną
    • przez portal PUE ZUS.

    Wnioski należy składać do 30 listopada.

    Źródło:

    Oficjalna strona MRiPS.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE