Jesteś tutaj:
Sprawy rodzinne
26.03.2020 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
3,75/4

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem- co wolno, a co jest zabronione?

Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

 

Jednym z podstawowych obostrzeń są dalsze ograniczenia w przemieszczaniu się. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy - jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • Wolontariatu - jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego - będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

 

UWAGA! Przemieszczać można się jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

 

Rekreacja i spacery w dobie koronawirusa

 

Przepisy wyłączające zakaz przemieszczania się odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zaleca sie, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. 

 

 

 

 

Do  kategorii codziennych potrzeb można zaliczyć także np. jednorazowe wyjście w celach sportowych, typu bieganie czy jazda na rowerze. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

 

Place zabaw wyłączone z użytku

 

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia. Podobnie miejskie siłownie i inne tego typu miejsca, które stanowią ośrodek skupisk ludzkich.


Nowe zasady korzystania z komunikacji miejskiej

 

Szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 zmusiło władze do podjęcia bardziej radykalnych kroków w zakresie komunikacji miejskiej. Niestety wraz z zamknięciem szkół przedszkoli, placówek kultury itd. część samorządów ograniczyło również ilość taboru , co spowodowało znaczne zagęszczenie pasażerów w środkach komunikacji miejskiej.  Wychodząc naprzeciw zagrożeniu z tym związanym postanowiono, że w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.


 Obostrzenie dotkną także kościoły

 

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

 

Przebywanie pracowników w zakładzie pracy

 

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.Źródło:
Oficjalna strona: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.