- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAlimentyKiedy fiskus naliczy podatek od alimentów?

    Kiedy fiskus naliczy podatek od alimentów?

    Czym są alimenty?

    Alimenty to regularne i obligatoryjne świadczenia na rzecz osób fizycznych, wypłacane przez inne osoby fizyczne. W większości przypadków beneficjentem świadczenia alimentacyjnego jest osoba spokrewniona (dziecko, rodzic, rodzeństwo), nie tylko. Obowiązek alimentacyjny może bowiem istnieć np. pomiędzy byłymi małżonkami. 

    Podstawa opodatkowania alimentów

    Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów).

    Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, że opodatkowaniu podlegają nie tylko przychody z pracy, ale także przychody z tzw. innego źródła, do których zalicza się między innymi kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) oraz alimenty.

    Które alimenty są zwolnione od podatku?

    Jak wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym, z podatku zwolnione są alimenty:

    • na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
    • na rzecz innych osób niż wymienione wyżej, otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

    Oznacza to, że przykładowo alimenty otrzymane od byłego męża nieprzekraczające miesięcznie kwoty 700 złotych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych. Alimenty powyżej wskazanej kwoty  podlegają pod obowiązek zapłaty podatku.

    Zwolnione od podatku są również świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

    Alimenty, od których należy odprowadzić podatek

     Zwolnienie z podatku obejmuje wyłącznie alimenty o wysokości nieprzekraczającej 700 złotych i otrzymane zgodnie z wyrokiem sądu lub w wyniku ugody sądowej. Warto przy tym podkreślić, że oba warunki muszą zostać spełnione jednocześnie.

    W przypadku otrzymywania alimentów w kwocie wyższej niż 700 złotych, obowiązek podatkowy powstaje od kwoty nadwyżki. Opodatkowaniu podlegają również odsetki od nieterminowej zapłaty alimentów. Odsetki te są bowiem opodatkowane i podlegają obowiązkowi wykazania jako przychodu w  rocznym zeznaniu podatkowym.

    Podstawa prawna:
    Art. 2, art. 20, art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.).
     
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE