- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczePoradnik prawa pracy: Urlop adopcyjny-kto i na jakich zasadach może z niego...

    Poradnik prawa pracy: Urlop adopcyjny-kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać?

    Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

    Urlop adopcyjny to urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, przysługujący pracownikowi, który:

    • przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub
    • który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

    Wymiar urlopu adopcyjnego

    Wymiar urlopu adopcyjnego wynosi:

    • 20 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
    • 31 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci,
    • 33 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie trojga dzieci,
    • 35 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie czworga dzieci,
    • 37 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci

    – nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

    Jeżeli pracownik przyjął dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, ma on prawo do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

    Kto może skorzystać z urlopu adopcyjnego?

    Z urlopu tego może korzystać pracownik zarówno adopcyjny ojciec jak i adopcyjna matka którzy przyjęli na wychowanie dziecko.

    Możliwość jednoczesnego korzystania z urlopu adopcyjnego przez oboje rodziców

    Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują możliwości jednoczesnego korzystania z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przez oboje adopcyjnych rodziców.

    Dopuszczenie do pracy po urlopie adopcyjnym

    Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu adopcyjnego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

    Zasiłek za okres urlopu adopcyjnego

    Za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 % podstawy wymiaru.
    W przypadku, gdy pracownik nie później niż w ciągu 21 dni po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza złoży pisemny wniosek o udzielenie po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego urlopu rodzicielskiego, zasiłek macierzyński za okres obu urlopów wynosi 80 % podstawy wymiaru.

    Podstawa prawna

    Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 917, ze zm.)
    Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2015 r. poz. 2243).
    Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368, ze zm.).

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE