- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesDanina solidarnościowa - kto będzie musiał ją płacić?

    Danina solidarnościowa – kto będzie musiał ją płacić?

    Danina solidarnościowa

    Od miesiąca w Sejmie trwa protest osób niepełnosprawnych. Trudno odmówić im racji, bowiem wobec wszechobecnej informacji o nadwyżce budżetowej, doskonałych wynikach finansowych z tytułu uszczelniania systemu VAT oraz kolejnych projektach zwiększania świadczeń socjalnych i rodzinnych niezależnych od sytuacji dochodowej rodziny, pojawia się pytanie, dlaczego finansuje się tych, którzy z uwagi na osiągane dochody nie potrzebują świadczeń budżetowych, zapominając jednocześnie o tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy państwa. Słaba opieka zdrowotna, wielomiesięczne oczekiwanie na jakiekolwiek zabiegi rehabilitacyjne, niezbędne dla osób niepełnosprawnych, budzą nie tylko poczucie niesprawiedliwości społecznej, ale również stawiają pod znakiem zapytania prawdziwe intencje rządu. Czy faktycznie rządzącym chodzi o pomoc Polakom, czy może jedynie o zbicie politycznego elektoratu, którego małoznaczący dla rządzącej partii margines stanowią osoby niepełnosprawne? Chcąc ugasić polityczny pożar, źle wpływający na wizerunek rządu, w Ministerstwie Finansów powstał pomysł dodatkowego opodatkowania części Polaków. Środki finansowe pochodzące z nowej daniny będą przekazywane przez urzędy skarbowe na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

    Nowy fundusz docelowy

    Powstanie nowy państwowy fundusz celowy – Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
    Fundusz będzie zasilany przede wszystkim z dwóch źródeł:

    • obowiązkowej składki z „przekierowania" na Fundusz części składki na Fundusz Pracy w wysokości 0,15 % podstawy składki na Fundusz Pracy,
    • daniny solidarnościowej od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4% od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln za rok podatkowy.

    Kogo obejmie nowa ustawa?

    Jak podaje MF, daninę solidarnościową będą płaciły osoby fizyczne, których dochody w roku podatkowym przekroczą 1 mln zł (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne). Takich osób w 2019 r. będzie – według szacunków – ok. 25 tysięcy.

    Ile będzie wynosić nowa danina?

    Danina solidarnościowa od nadwyżki ponad 1 mln zł będzie wynosiła 4 %. Po raz pierwszy będzie płacona od dochodów uzyskanych w 2019 r., które podatnik rozliczy składając zeznanie w 2020 r. (w terminie do 30 kwietnia).


    Gdzie należy wpłacać nowy podatek?

    Pieniądze wpłyną do tego samego urzędu skarbowego, w którym rozliczany jest podatek dochodowy, czyli do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Danina będzie przekazywana przez urzędy skarbowe na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

    Jakie dochody podlegają opodatkowaniu nowym podatkiem?

    Opodatkowane daniną solidarnościową będą dochody z następujących zeznań:

    • PIT-37 – dochody krajowe z: pracy, emerytur, rent, umów zlecenia, umów o dzieło, praw majątkowych (opodatkowane według skali podatkowej),
    • PIT-36 – dochody krajowe i zagraniczne z: działalności gospodarczej, najmu, pracy, emerytur, rent, umów zlecenia, umów o dzieło, praw majątkowych (opodatkowane według skali podatkowej),
    • PIT-36L – dochody z działalności gospodarczej (opodatkowane tzw. podatkiem liniowym),
    • PIT-38 – dochody z zysków kapitałowych, np. ze zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych (opodatkowane jednolitą 19% stawką),
    • PIT-40A – dochody z emerytur i rent (opodatkowane według skali podatkowej i rozliczane przez organy rentowe, np. ZUS).

    Źródło:
    Oficjalna strona Ministerstwa Finansów.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE