- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczeW jaki sposób przebiega rozwód?

    W jaki sposób przebiega rozwód?

    Złożenie pozwu rozwodowego

     

    Przesłanką do orzeczenia przez sąd rozwodu jest uznanie przez sąd całkowitego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego, które objawia się brakiem kontaktów intymnych, osobnym miejscem zamieszkania małżonków, brakiem jakiejkolwiek więzi uczuciowej oraz ekonomicznej. Pierwszym krokiem jest złożenie w sądzie okręgowym pozwu, w którym powód wykaże, że zostały spełnione przesłanki do orzeczenia rozwodu – nastąpił trwały i zupełny rozpad więzi między małżonkami na trzech płaszczyznach – intymnej, ekonomicznej oraz emocjonalnej. Rozpatrywaniem spraw rozwodowych zajmuje się sąd okręgowy (najczęściej wydział rodzinny lub cywilny) właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania małżonków lub przynajmniej jednego z nich. Wraz ze złożeniem w sądzie pozwu należy uiścić opłatę w wysokości 600 złotych – opłacana jest przelewem bankowym lub za pomocą znaków opłaty sądowej naklejanych na pozew. Jeżeli powód znajduje się w trudnej sytuacji finansowej (np. nie pracuje) sąd może zastosować zwolnienie z opłaty. Jak można przyspieszyć postępowanie? Warto zadbać o napisanie dobrego pozwu, w którym zawarte będą wszystkie niezbędne elementy – wówczas sąd nie będzie wzywał do uzupełnienia braków formalnych lub fiskalnych.

     

    Jak przebiegają rozprawy?

     

    Kolejnym etapem rozwodu są rozprawy, podczas których następuje przesłuchanie stron, świadków oraz zgłoszenie dowodów (np. dokumentów, powołanie biegłych). W niektórych przypadkach rozwód może zakończyć się już na pierwszej rozprawie, jednak bardziej skomplikowane przypadki (np. rozwody z orzeczeniem o winie) wymagają więcej niż jednej rozprawy. Jeżeli sąd uzna, że istnieje możliwość ratowania małżeństwa, może przekazać sprawę do postępowania mediacyjnego. Z kolei małżonkowie mogą także czasowo zawiesić postępowanie, jeżeli uznają, że związek można jeszcze uratować. Zawieszenie następuje na zgodny wniosek obu stron lub tylko jednej ze stron.

     

    Kiedy zapada wyrok

     

    Sąd w wyroku wydaje rozstrzygnięcie dotyczące rozwodu, ale oprócz tego może orzec np. winę jednej ze stron, sposoby dzielenia władzy rodzicielskiej czy kontaktów z dziećmi, a nawet rozstrzygnąć o podziale majątku czy mieszkania. Pamiętajmy, że od wyroku przysługuje odwołanie do sądu II instancji. Żeby proces rozwodu był jak najmniej bolesny, warto już wcześniej odpowiednio się do niego przygotować, zebrać dowody, porozmawiać z adwokatem. Czeka Cię rozwód? Porady prawne z pewnością pomogą Ci przejść przez cały proces bez nadmiernego stresu. Prawnicy służą fachowym doradztwem w zakresie formułowania pozwu rozwodowego, zachowania na sali sądowej, doradzają najlepsze rozwiązania, które zabezpieczają interes mocodawcy.

     

    Kancelaria Radcy Prawnego Magdaleny Kowalik

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE