- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAlimentyAlimenty należą się dziecku, nawet gdy studiuje zaocznie

    Alimenty należą się dziecku, nawet gdy studiuje zaocznie

    Obowiązek alimentacyjny względem dziecka pełnoletniego

    Z przepisów KRO wynika jednoznacznie, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Dotyczy to również dziecka pełnoletniego. W tym przypadku jednak rodzice mogą uchylić się od obowiązku świadczeń alimentacyjnych, jeżeli te połączone są z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

    Alimenty na dziecko pobierające naukę w szkole wyższej

    Obowiązek alimentacyjny rodziców względem ich dzieci nie jest ograniczony terminem, a osiągnięcie przez dziecko określonego wieku nie stanowi przesłanki jego uchylenia. Obowiązek alimentacyjny nie ustaje także z chwilą osiągnięcia przez dziecko określonego wykształcenia. Zależy on jedynie od tego, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Jeżeli chodzi o dzieci, które osiągnęły pełnoletniość, brać należy pod uwagę to, czy dokładają one starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, czy wykazują chęć dalszej nauki oraz czy osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie nauki (zob. wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 12 maja 2014 r., II CA 224/14). Należy w tym miejscu zaznaczyć, ze co do zasady dziecku pobierającego naukę w szkole wyższej przysługuje prawo do alimentacji. 

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Pozew pełnoletniego dziecka o alimenty od ojca pobierz wzór dokumentu »

    Zakres alimentacji

    Podkreślić należy, że za usprawiedliwione uznać należy dalsze alimentowanie dziecka, które kontynuuje naukę, jednak wyłącznie w zakresie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego (rodziców). Nie ma przy tym znaczenia czy dziecko jest na studiach dziennych czy zaocznych. Liczącą się przesłanką jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie oraz czy świadczenia alimentacyjne nie są połączone z nadmiernym dla rodziców uszczerbkiem. Tym samym, nawet jeśli dziecko studiuje i pracuje jednocześnie, jednak otrzymany przez nie dochód nie pozwala na samodzielne utrzymanie się, rodzice będą zobowiązani do alimentacji, ale wyłącznie w zakresie swoich możliwości zarobkowych i majątkowych. W przypadku sporu sądowego sąd dokonując oceny powinien zbadać, czy zobowiązany jest w stanie sprostać temu obowiązkowi bez nadmiernego uszczerbku dla siebie. Sąd Najwyższy uwzględniał bowiem szczególne przypadki, w których wyłączano alimentowanie pełnoletnich dzieci ze względu na nadmierny dla rodziców uszczerbek. Pojęcie "nadmiernego uszczerbku" należy łączyć z zaspokajaniem potrzeb zobowiązanego oraz najbliższej rodziny. Oceny, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z nadmiernym uszczerbkiem, należy dokonywać w każdym konkretnym przypadku, przy uwzględnieniu aktualnego stanu majątkowego zobowiązanego i jego możliwości płatniczych, a także prognozy na przyszłość (wysokość zarobków, stan rodzinny, zamierzone wydatki) – zob. wyrok SO w Sieradzu  z dnia  12 czerwca 2013  r., I CA 191/13.

    Podstawa prawna:
    Art. 133, art. 135 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2015.2082).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE