- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAlimentyWezwanie do zapłaty zaległych alimentów

    Wezwanie do zapłaty zaległych alimentów

    Jednak, mimo że córka Marty pracuje w weekendy, wynagrodzenie, które otrzymuje nie pozwala na pokrycie jej uzasadnionych, bieżących potrzeb.

    Istota obowiązku alimentacyjnego

    Obowiązek alimentacyjny to nic innego jak obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Z przepisów KRO wynika jednoznacznie, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych jedynie względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Wskazane okoliczności w powyższej sprawie nie zachodzą.  Obowiązek alimentacyjny rodziców względem ich dzieci nie jest ograniczony terminem, a osiągnięcie przez dziecko określonego wieku nie stanowi przesłanki jego uchylenia. Nie ustaje z chwilą osiągnięcia przez alimentowanego określonego wykształcenia. Zależy on jedynie od tego, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Jeżeli chodzi o dzieci, które osiągnęły pełnoletniość, brać należy pod uwagę to, czy dokładają starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, czy wykazują chęć dalszej nauki oraz czy osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie nauki (zob. wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 12 maja 2014 r., II CA 224/14). W powyższym stanie faktycznym ojciec nie wystąpił z żądaniem ustalenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego czy z żądaniem jego obniżenia. Tym samym obowiązek alimentacyjny wciąż obciąża ojca w wysokości ustalonej przez sąd.  Ponadto zachodzą wszelkie przesłanki uzasadniające zobowiązanie ojca do wykonania obowiązku alimentacyjnego. Co więcej, zgodnie z obowiązująca linią orzeczniczą wsparcie należy się pełnoletniemu dziecku, nawet gdy nie pracuje zarobkowo, jeśli cały swój czas poświęca ono na kształcenie, uczy się zawodu i nie ma czasu na pracę zarobkową (zobacz wyrok Sądu Najwyższego z 14 listopada 1998 r., III CKN 217/97).

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wezwanie do zapłaty zaległych alimentów
    przejdź do formularza »

    Wezwanie do zapłaty zaległych alimentów

    Obowiązek alimentacyjny choć jest powinnością każdego rodzica, nie zawsze cieszy jego aprobatą. Niejednokrotnie jest tak, że rodzic nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku, nawet gdy alimenty zostały orzeczone wyrokiem sądu. Nim oddamy sprawę w ręce komornika możemy również wezwać rodzica-dłużnika do zapłaty zaległych alimentów. Sporządzając ww. wezwanie musimy jednak przygotować zarówno wyrok zasądzający alimenty na rzecz uprawnionego, jak i dane zobowiązanego oraz osoby uprawnionej.

    Podstawa prawna:
    Art. 127, art. 133, art. 135 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy  (Dz.U.2015.2082)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE