Jesteś tutaj:
Sprawy rodzinne
14.01.2016 - Autor zewnętrzny
Kliknij, aby ocenić:
 
4,19/8

Zalety rozwodu bez orzekania o winie

Chociaż nie zawsze jest to możliwe, rozwód bez orzekania o winie to zwykle najlepsza i najszybsza droga. Dzięki współpracy możliwe jest szybkie zakończenie procesu, bez szkody dla dzieci. Także podział majątku może być znacznie prostszy - może nastąpić w trakcie tej samej rozprawy rozwodowej, jeśli tylko zbierze się odpowiednie dokumenty i porozumienie w tej sprawie zostanie zawarte wcześniej.

Wniosek o rozwód bez winy może złożyć każdy ze współmałżonków. Nie jest konieczne, ani możliwe, by pozew składać wspólnie czy razem go podpisywać. Może mieć to później bardzo duże znaczenie, ponieważ wycofać wniosek może jedynie osoba, która go złożyła. Ponadto powód, czyli osoba, która złożyła pozew, koniecznie musi stawić się na rozprawę, inaczej sprawa zostanie zawieszona.

Rozwód bez orzekania o winie nie zawsze możliwy

 

Nie oznacza to jednak, że druga strona musi się zgodzić na takie rozwiązanie sprawy – lepiej omówić to jeszcze przed rozprawą. Jeśli mamy obawy, że druga strona nie zgodzi się na rozwód za porozumieniem stron (a może to zrobić, wystarczy, że nie poprze wniosku zawartego w dokumentach), lepiej jest złożyć pozew z orzeczeniem o winie. Wtedy łatwiej jest uzyskać wyrok zaoczny.

 

Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Pozew o rozwód bez orzekania o winie
przejdź do formularza »

 

Współmałżonek może mieć różne powody, by nie zgadzać się na rozwód za porozumieniem stron. Przede wszystkim taki wyrok nie zwalnia wcale od alimentów. Dotyczy to zarówno dzieci jak i byłego małżonka, którego sytuacja materialna znacznie się pogorszyła. Alimenty w takiej sytuacji powinny być wypłacane przez pięć lat, chyba że sąd zdecyduje o ich przedłużeniu w razie specjalnej sytuacji. Świadczenia nie są wypłacane automatycznie - jeśli dana osoba chce je otrzymywać, musi to również zaznaczyć w pozwie rozwodowym. Od alimentów na byłego współmałżonka jest się zwolnionym wtedy, gdy ten zawrze nowy związek małżeński.

 

Rozwód bez orzekania o winie a dzieci

 

Inaczej sprawa ma się w przypadku dzieci. Alimenty na nie obowiązują przez cały okres trwania nauki. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy jest to rozwód bez orzekania o winie, czy inna sytuacja. Jednak wtedy rodzice mogą zawrze ugodę nie tylko co do wysokości świadczeń, ale również innych rzeczy związanych z dziećmi. Mogą więc zaplanować między innymi czas trwania i ilość wizyt drugiego rodzica. Plan wychowawczy powinien zostać zawarty we wniosku. Wtedy sąd będzie bardziej przychylny, by daną sprawę rozpatrzyć w ciągu jednej rozprawy. Sąd może bowiem odmówić rozwodu jeśli uzna, że nie będzie to korzystne dla dzieci.

 

W trakcie rozprawy można również przeprowadzić podział majątku, zwłaszcza jeśli strony doszły i w tej sprawie do porozumienia i sąd uzna, że nie zajmie to zbyt wiele czasu. Trzeba jednak pamiętać, że to zawsze sąd decyduje, czy w ogóle udzieli rozwodu i czy w trakcie procesu będzie czas na dodatkowe wnioski. Może się bowiem okazać, iż przedstawione dowody są niepełne i nie da się na ich podstawie uznać, czy doszło do pełnego rozkładu pożycia. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy małżonkowie nadal mieszkają razem i na przykład wspólnie opłacają rachunki. Łączący małżonków wspólny kredyt nie jest podstawą, by nie udzielić rozwodu. Jednak jest to również taki problem, który można omówić w trakcie rozprawy rozwodowej, przy podziale majątku. Uzyskanie rozwodu nie sprawi jednak, że bank będzie sięgał po należności inaczej niż według spisanej umowy i niekoniecznie musi w tym zakresie trzymać się ustaleń sądu.

 

Szybka sprawa rozwodowa

 

W przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie proces trwa o wiele krócej, ponieważ wszystkie ustalenia zostają zwykle zawarte we wniosku. Strony współpracują, więc nie ma powodów, by postąpić inaczej. W przypadku rozwodu z winy małżonka, konieczne jest zwykle ustalenie zarówno podziału majątku, jak i przyznanie władzy rodzicielskiej i ustalenie wysokości alimentów. Na samej sprawie rozwodowej konieczne jest również przesłuchanie świadków, by udowodnić winę jednej ze stron. Dlatego dobrze jest tego uniknąć.

 

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Rozwodzklasa.pl - alimenty, rozwody, sprawy rozwodowe.

 

Uwaga!
Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu: Pozew o rozwód bez orzekania o winie
przejdź do formularza »

 

Autor/Źródło: Autor zewnętrznyWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.