- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczeŻona, która uciekła przed przemocą domową nie ponosi winy za rozkład pożycia...

    Żona, która uciekła przed przemocą domową nie ponosi winy za rozkład pożycia małżeńskiego

    Żona, która wyprowadziła się z domu w skutek stosowania przemocy przez męża nie ponosi winy za rozkład pożycia małżeńskiego

    Przypadek Anny nie jest jedyny. Często dla żon – ofiar przemocy domowej jedynym sposobem uwolnienia się od koszmaru jest ucieczka od męża. Sytuacja przedstawiona we wstępie także nie należy do rzadkości, bowiem mężowie, którzy do tej pory czuli, że posiadają „władzę” nad domownikami, wykorzystują fakt wyprowadzki żony z domu, by nadal móc w pewien sposób ją kontrolować licząc, że zastraszona żona w końcu wróci do domu. Faktycznie przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakazują orzekania rozwodu na żądanie małżonka wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, jednak chodzi tu o przesłankę „wyłącznej winy”. Jeżeli rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, rozwód nie jest dopuszczalny, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Nie jest jednak prawdą, że winę za rozkład pożycia ponosi w tym wypadku Anna. W orzecznictwie za ugruntowany należy uznać pogląd, że jeżeli mąż dopuszcza się wobec żony rękoczynów i używa gróźb karalnych, to jej wyprowadzenie się z domu nie może być uznane za przyczynę rozkładu pożycia (zob. wyr SA w Katowicach z dnia 13 maja 2005 r. I ACa 2184/04).

    Uwaga!
    Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu Pozew o rozwód z orzeczenie winy
    przejdź do formularza »

    Kiedy sąd orzeka rozwód?

    Anna może wnieść do sądu pozew o rozwód z winy męża. Sąd orzeka rozwód, gdy wniesie o to jedno z małżonków, przy czym spełnione zostaną następujące przesłanki:

    • Między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego;
    • Orzeczenie rozwodu nie zagraża dobru dziecka i nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

    Czym jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego?

    Z zupełnym rozkładem pożycia małżeńskiego mamy do czynienia wówczas, gdy ustały trzy więzi łączące małżonków:

    • Więź psychiczna;
    • Więź fizyczna;
    • Więź gospodarcza.

    W przedstawionym stanie faktycznym niewątpliwie doszło do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego i wyżej wskazane więzi ustały.
    Z kolei z trwałym rozkładem pożycia małżeńskiego mamy do czynienia wówczas, gdy z okoliczności sprawy wynika, że małżonkowie do wspólnego pożycia nie powrócą. W przedmiotowej sprawie wniosek taki wydaje się w pełni uzasadniony.

    Podsumowanie

    W przedstawionym we wstępie stanie faktycznym Anna może żądać orzeczenia rozwodu z winy męża. Trafny wydaje się pogląd, ze zachodzą wszystkie przesłanki, które ustawodawca uznał za konieczne dla orzeczenia rozwodu. Małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, a w świetle przedstawionych okoliczności orzeczenie rozwodu bynajmniej nie nosi znamion sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.

    Uwaga!
    Pobierz BEZPŁATNIE wzór dokumentu Pozew o rozwód z orzeczenie winy
    przejdź do formularza »

    Podstawa prawna:
    Art. 56 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U.2015.583)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE