- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseDarowiznyOd cioci do dziadka i od dziadka do wnuka, czyli jak uniknąć...

    Od cioci do dziadka i od dziadka do wnuka, czyli jak uniknąć podatku przy darowiznach do dalszej rodziny

    W przepisach o podatku od spadków i darowizn wymienione są trzy grupy podatkowe. W zależności od tego, w jakiej grupie znajduje się obdarowany, naliczany jest podatek od uzyskanych środków, rzeczy lub nieruchomości. Przy czym jeśli ktoś znalazł się w grupie I (obejmuje ona małżonków, tzw. zstępnych, czyli dzieci, wnuki itd., oraz wstępnych, czyli rodziców, dziadków itd., pasierbów, zięciów, synowe, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów) i dokona zgłoszenia darowizny lub spadku w odpowiednim okresie, może podatku nie zapłacić.

    Jak scalić udziały w nieruchomości

    Jeśli jednak darowiznę otrzymuje osoba z nieco dalszej rodziny, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku. Chyba że cała operacja zostanie dokonana etapami. Tak wynika z interpretacji podatkowej.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę darowizny przejdź do formularza »

    O wykładnię zwrócił się podatnik, który jest współwłaścicielem nieruchomości wraz ze swoim dziadkiem – z którym tę nieruchomość zamieszkuje – oraz ciotką i wujkiem, czyli rodzeństwem zmarłej matki podatnika. Rodzina ustaliła, że nieruchomość powinna zostać własnością podatnika.

    Bezpośrednie przekazanie części nieruchomości, będących obecnie w posiadaniu cioci i wujka podatnika, wiązałoby się z koniecznością zapłaty podatku. Więc rodzina zdecydowała się na inne rozwiązanie – a więc wujek i ciocia podatnika przekazują swoją część własności mieszkania dziadkowi, czyli ojcu, on zaś całość oddaje wnukowi, który się nim opiekuje.

    Podatnik zadał pytanie, czy w tej sytuacji będzie musiał zapłacić podatek od darowizny. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 6 października 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4515-87/15/KrB) przyznała rację wnioskującemu.

    Dzięki aktowi notarialnemu nie trzeba informować

    Urzędnicy zwrócili też uwagę, iż wszystkie te darowizny mają zostać dokonane w formie aktu notarialnego. To zaś oznacza, że nie jest konieczne zgłaszanie jej do właściwego urzędu skarbowego.

    Jak widać, nawet w przypadku skomplikowanych relacji własnościowych, wynikających ze skutków dziedziczenia (wuj, ciocia oraz zmarła matka wnioskodawcy weszli w posiadanie udziałów w nieruchomości wskutek śmierci babci, zaś wnioskodawca stał się częściowym właścicielem po śmierci mamy) można wszystko uregulować, jednocześnie oszczędzając na podatku.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE