- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSprawy rodzinneCzy imię dla dziecka może wybrać urzędnik?

    Czy imię dla dziecka może wybrać urzędnik?

    Właściwa ustawa i podstawowe zasady nadawania imion

    Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady przyznawania imion dzieciom w Polsce reguluje ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z treścią jej art. 59, osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Zgłoszenia ma prawo dokonać oczywiście ojciec i matka dziecka, choć od ubiegłego roku mogą to także zrobić za pośrednictwem wyznaczonego pełnomocnika.

    Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Co więcej, można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia jednak przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.

    Gdy spóźnisz się z wyborem

    Czasu na wybranie imienia dla dziecka nie jest jednak wcale tak dużo. Jeśli spóźnisz się z decyzją, podejmie ją za Ciebie urzędnik. Brak zgłoszenia wybranego imienia dla dziecka w ciągu 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia, skutkuje tym że cały akt urodzenia zostanie sporządzony przez właściwego urzędnika urzędu stanu cywilnego, łącznie z nadaniem imienia dla malucha.

    Od 1 marca 2015 r. blisko 200 dzieci otrzymało w ten sposób swoje imiona. Niestety nadawanie imion przez urzędników nie jest ich wyborem, lecz obowiązkiem jaki nakłada na nich nowa ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego. Jakie imię może zatem otrzymać dziecko, którego rodzice nie dokonali wyboru we wskazanym 21-dniowym terminie? Lakonicznie podaje się, że będzie to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce w okresie, gdy dziecko przyszło na świat. Dla chłopców wybierane są imiona takie jak Jan, Paweł, Piotr, Jakub, dla dziewczynek zaś – Monika, Natalia, Katarzyna.

    Szansa na zmianę

    Najbardziej poszkodowanymi w całej sprawie są oczywiście dzieci i rodzice. Istnieje jednak szansa na zmianę wybranego przez urzędnika imienia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzice dziecka mogą w ciągu 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia dziecka złożyć wniosek o zmianę imienia lub imion dziecka. Nie ma przy tym żadnego znaczenia czy imię lub imiona nadane zostały przez samych rodziców, czy tez urzędnika. Wniosek można złożyć przed dowolnym kierownikiem USC (niekoniecznie tam, gdzie dziecko się urodziło). Opłata za zmianę imienia lub imion dziecka nie jest wygórowana i wynosi 11 zł.

    Po upływie 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia, zmiana imienia lub imion dziecka jest nadal możliwa, choć już nie w powyższym trybie. Sprawa musi trafić na drogę postępowania administracyjnego, gdzie opłata jest już wyższa i wynosi 39 zł. Na szczęście tego typu sprawy należą do rzadkości.

    Podstawa prawna:
    (art. 59 Prawa o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. Nr 1741)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE