- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie cywilneJak napisać odpowiedź na pozew w sprawie rozwodowej?

    Jak napisać odpowiedź na pozew w sprawie rozwodowej?

    Termin na wniesienie odpowiedzi na pozew

    Odpowiedź na pozew, niezależnie do tego czego dokładnie dotyczy przedmiot sprawy, należy do kategorii pism procesowych. Ogólnie rzecz biorąc służy pozwanemu do ustosunkowania się  do twierdzeń powoda zawartych w pozwie. Wnosi się ją w terminie 14 dni od dnia doręczenia pozwanemu odpisu pozwu. Pamiętajmy przy tym, że wniesienie odpowiedzi na pozew po upływie powyższego terminu będzie skutkowało zwrotem takiego pisma pozwanemu. Oczywiście odpowiedź na pozew nie jest obowiązkowa, stąd jeśli nie chcesz jej wnosić do sprawy, nie musisz tego w ogóle robić.

    Kwestia odpowiedzi na pozew została szczegółowo określona w art. 207 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym pozwany może przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę wnieść odpowiedź na pozew. Przewodniczący może zarządzić wniesienie odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż dwa tygodnie. Przewodniczący może także przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę zobowiązać strony do złożenia dalszych pism przygotowawczych, oznaczając porządek składania pism, termin, w którym należy je złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W toku sprawy złożenie pism przygotowawczych następuje tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi, chyba że pismo obejmuje wyłącznie wniosek o przeprowadzenie dowodu. Sąd może wydać postanowienie na posiedzeniu niejawnym. Pamiętajmy, że sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Odpowiedź na pozew złożona z naruszeniem powyższych reguł podlega zwrotowi.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Odpowiedź na pozew w sprawie o rozwód przejdź do formularza »

    W niektórych zatem sytuacjach pozwany może być zobowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew rozwodowy przez sąd. Niemniej jednak każdy pozwany w sprawach tego rodzaju powinien sporządzić takie pismo, chociażby ze względu na możliwość przedstawienia sądowi swojego stanowiska w sprawie. W omawianym piśmie pozwany powinien konkretnie ustosunkować się do stawianych mu przez powoda zarzutów, może także określić własne żądania np. oddalenie powództwa. Oczywiście samo określenie wniosków będzie niewystarczające, musimy je także właściwie uzasadnić.

    Treść odpowiedzi na pozew

    Jeżeli pozwany nie chce, aby sąd orzekł rozwiązanie małżeństwa, w odpowiedzi na pozew powinny znaleźć się wszelkie informacje, poparte oczywiście należytymi dowodami, które potwierdzą, że nie doszło do rozkładu pożycia małżeńskiego w sposób zupełny i trwały. Dla przypomnienia rozkład taki będzie miał miejsce, gdy pomiędzy małżonkami doszło do zaniku więzi gospodarczej, fizycznej i uczuciowej oraz brak jest przesłanek, co do tego że mogą one zostać odbudowane w przyszłości. Wszystko zatem zależy od pozwanego i jego stanowiska w konkretnej sprawie, może on być bowiem zainteresowany rozwiązaniem małżeństwa, jednak na zupełnie innych zasadach, niż żąda to powód – np. z orzeczeniem wyłącznej winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego po stronie powoda lub obopólnej winy. Wspólną regułą jest jednak należyte poparcie swojego stanowiska w odpowiedzi na pozew mocnymi dowodami.

    Bez opłat

    Na zakończenie warto dodać, że z odpowiedzią na pozew nie jest związana jakakolwiek opłata sądowa – tym samym jest to kolejny argument za sporządzeniem takiego pisma. Odpowiedź na pozew wnosi się do sądu, w którym sprawa już się toczy.

    Podstawa prawna:
    [art. 207 k.p.c. (Dz.U. z 2014 r. Nr 101 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE