- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej

    Wniosek o dział spadku

    Skorzystaj z gotowego wzoru

    Jeśli nie masz czasu i pieniędzy, żeby uzyskać wniosek o dział spadku od adwokata czy radcy prawnego, nic nie szkodzi. Wystarczy, że skorzystasz z naszego wzoru (zgodnego z obowiązującym stanem prawnym). Mamy dla Ciebie jednak jeszcze jedną opcję – możesz samodzielnie przygotować takie pismo, wystarczy że przeczytasz dalszą część tego artykułu.

    Kiedy dochodzi do działu spadku

    Jak była już mowa na początku, konieczność działu spadku pojawia się, gdy mamy do czynienia z kilkoma spadkobiercami. Dopóki majątek zmarłego nie zostanie podzielony, dziedziczące osoby związane są węzłem współwłasności. W praktyce każdej z takich osób zależy, aby konkretne przedmioty wchodzące w skład masy spadkowej przypadły oznaczonemu spadkobiercy w całości. Zdecydowana większość spraw z zakresu działu spadku trafia przed oblicze sądu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie w takiej sytuacji. Spadkobiercy mogą bowiem umownie dokonać rozdzielenia majątku spadkowego pomiędzy siebie – podstawowym wymogiem jest jednak, aby wszyscy zgadzali się na proponowany podział. Jeśli chociażby jeden z nich nie zgadza się na zawarcie odpowiedniej umowy, jedyną drogą jest skierowanie sprawy do sądu.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o dział spadku
    przejdź do formularza »

    Koszt wniosku

    Jeśli wniosek jest składany zgodnie z wolą wszystkich dziedziczących, to jego koszt wyniesie 300 zł. Jeżeli jednak brak jest w tej kwestii porozumienia, to pismo będzie kosztowało nas już 500 zł. Żeby złożyć w/w wniosek potrzebne nam są nie tylko jego poprawne skonstruowanie, ale także kilka ważnych dokumentów. Do pisma musimy bowiem dołączyć:

    • postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (jeśli postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku miało w ogóle miejsce),
    • akt zgonu i oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku (jeśli postępowania w zakresie oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku nie było),
    • dokumenty dotyczące poszczególnych przedmiotów spadku np. odpis z księgi wieczystej nieruchomości, karta pojazdu

    Wniosek może zostać złożony przez każdego spadkobiercę – oznacza to, iż nie musi on uzyskiwać żadnej zgody na dokonanie takiej czynności od pozostałych dziedziców. Pamiętajmy, aby określić w nim nasze dokładne dane (imię, nazwisko, adres zamieszkania lub adres korespondencyjny, jeśli jest inny od adresu zamieszkania). Jako uczestników postępowania oznaczmy wszystkich pozostałych spadkobierców – brak wskazania chociażby jednego może być podstawą do unieważnienia całego późniejszego postępowania. Pismo sporządzamy w tylu kopiach ilu jest uczestników postępowania, uwzględniając oczywiście jeden dodatkowy egzemplarz dla sądu. Wniosek o dział spadku kierujemy do sądu spadku – właściwego ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania zmarłego spadkodawcy. Kolejnym ważnym elementem jest dokładne oznaczenie wartości masy spadkowej – w niektórych sytuacjach przedmiotów i praw wchodzących w jej skład może być naprawdę dużo.

    Treść wniosku o dział spadku

    Nasze pismo oznaczamy jako „Wniosek o dział spadku”, następnie możemy posłużyć się poniższą formułką:

    „Wnoszę o dokonanie działu spadku, po ………… zmarłym w dniu ………. (sygnatura akt postępowania o dział spadku (jeśli było przeprowadzone).”

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o dział spadku przejdź do formularza »

    W uzasadnieniu naszego pisma określmy datę i miejsce zgonu spadkodawcy, miejsce jego ostatniego zamieszkania, składniki majątku spadkowego wraz z uzasadnieniem proponowanego podziału. Pamiętajmy przy tym, że sąd nie jest związany przedstawionym planem podziału – tym samym może ustalić dział spadku według własnych zasad. Na końcu wniosek musimy własnoręcznie podpisać i wraz z dowodem jego opłacenia (znaki sadowe lub potwierdzenie dokonania przelewu na rachunek sądowy) wysłać na adres właściwego sądu (najlepiej przy pomocy listu poleconego). Pismo możemy złożyć także osobiście w biurze podawczym sądu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE