- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAlimentyW jaki sposób można uregulować sprawy związane z alimentami na dziecko? Czy...

    W jaki sposób można uregulować sprawy związane z alimentami na dziecko? Czy zawsze trzeba iść do sądu?

    Na wstępie warto poznać przepisy na podstawie których można domagać się alimentów na dziecko. W myśl przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Zatem rodzice dziecka – tak jak zostało wspomniane na początku, niezależnie od tego czy zawarli związek małżeński, czy żyją w wolnym związku – muszą płacić alimenty na dziecko, dopóki nie będzie ono się w stanie samodzielnie utrzymać. Przy czym, warto wiedzieć, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeśli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

    Nie zawsze trzeba iść do sądu…

    Nie zawsze rozstania rodziców są burzliwe i zakończone są brakiem jakiegokolwiek dialogu. W przypadku, gdy rozstajecie się w ‘przyjaźni’ – warto usiąść i porozmawiać zarówno o tym, jak widzicie przyszłość dziecka co do jego np. edukacji, jak również o kwestiach finansowych. Wspólnie wypracowane stanowisko rodziców co do tego, pozwoli uniknąć ‘wojny’ przed sądem co do tego, ile dokładnie partner, z którym przebywa dziecko wydaje pieniędzy na jego utrzymanie, ile sam łoży na dziecko, a ile powinien przelewać co miesiąc drugi rodzic… Jeśli potraficie się porozumieć, warto spisać umowę cywilnoprawną – najlepiej u notariusza, który wie jak skonstruować umowę, aby stanowiła ona od razu tytuł wykonawczy w celu prowadzenia ewentualnego postępowania egzekucyjnego u komornika na wypadek gdyby rodzic, który zobowiązał się do płacenia alimentów – zapomniał o tym obowiązku.

    Alimenty w sądzie…

    Nie wszyscy jednak potrafią rozmawiać ze sobą po rozstaniu, a dziecko stanowi poniekąd kartę przetargową. Dlatego, jeśli nie potraficie się porozumieć co do wysokości alimentów – to rodzic, z którym pozostaje dziecko powinien złożyć pozew do sądu. Pozew o alimenty powinien przede wszystkim czynić zadość warunkom pisma procesowego, zatem powinny się w nie znaleźć informacje dotyczące:

    • oznaczenia sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, numer PESEL dziecka. UWAGA – w sprawie o alimenty powodem jest małoletnie dziecko, a jego rodzic działa jedynie w jego imieniu, jako przedstawiciel ustawowy;
    • oznaczenia rodzaju pisma, tj. Pozew o alimenty;
    • osnowy wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
    • podpisu strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
    • wymienienie załączników.

    W pozwie o alimenty należy zwięźle opisać sytuację rodzinną. Przed napisaniem pozwu, warto spisać i podliczyć miesięczne wydatki na dziecko. Weź pod uwagę zarówno wydatki jakie ponosisz na jedzenie, ubrania, środki higieny, zajęcia pozaszkolne, opłaty związane z mieszkaniem itd. Jeśli posiadasz rachunki lub paragony np. za zajęcia pozaszkolne, leki – w przypadku, gdy dziecko choruje, to również warto je dołączyć do pozwu. Dodatkowo, rodzic, który w imieniu dziecka występuje o alimenty, powinien również załączyć zaświadczenie o swoich zarobkach.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Pozew o alimenty przejdź do formularza »

    Pozew o alimenty trzeba złożyć do sądu w dwóch egzemplarzach, jeden jest dla sądu, a drugi dla pozwanego rodzica. Do każdego egzemplarza należy skompletować wszystkie załączniki., przy czym pamiętaj, że do pozwu przeznaczonego do sądu – potrzebujesz oryginały załączników (np. oryginalna faktura), natomiast do odpisu pozwu – czyli egzemplarza dla pozwanego – możesz dołączyć kserokopie. Pozew o alimenty nie podlega opłatom sądowym. Pozew o alimenty można złożyć zarówno w wydziale rodzinnym i nieletnim sądu rejonowego właściwym dla miejsca zamieszkania rodzica z dzieckiem, jak również pozwanego.

    Podstawa prawna:
    art. 133 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 nr 9 poz. 59)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE