- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie cywilneJak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

    Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

    Jeśli decyzja zapadła i jesteście pewni, że chcecie rozstać się w zgodzie bez tzw. prania brudów przed sądem – najlepiej jest złożyć pozew bez orzekania o winie. Wówczas faktycznie jest możliwe orzeczenie rozwodu już na pierwszej rozprawie, a całość będzie trwała około 30 minut. Całą sprawę ułatwia fakt, że nie posiadacie dzieci.

    Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

    Pozew o rozwód bez orzekania o winie, podobnie jak każde pismo procesowe powinien zawierać:

    • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane – w przypadku pozwu o rozwód zawsze będzie to Sąd Okręgowy i tak np.
    1. w Krakowie – Sąd Okręgowy w Krakowie Wydział XI Cywilny-Rodzinny,
    2. we Wrocławiu – Sąd Okręgowy we Wrocławiu XIII Wydział Cywilny Rodzinny,
    3. w Katowicach – Sąd Okręgowy w Katowicach XVII Wydział Cywilny Rodzinny,
    • imiona i nazwiska małżonków, adresy zamieszkania, numer PESEL powoda, czyli osoby, która wnosi pozew do sądu. Jeśli znasz numer PESEL małżonka, również możesz go podać, jeśli natomiast nie znasz go to nie martw się, bowiem sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego;
    • oznaczenie rodzaju pisma, czyli POZEW O ROZWÓD bez orzekania o winie;
    • osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
    • podpis osoby składającej pozew;
    • wymienienie załączników

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować wniosek o rozwód
    przejdź do formularza »

    Niewątpliwie postępowanie o rozwód bez orzekania o winie jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy chcecie szybko zakończyć Wasze małżeństwo. Po złożeniu pozwu o rozwód bez orzekania o winie macie szansę uzyskać rozwód już na pierwszej rozprawie, jeśli zgodnie potwierdzicie, że nastąpił całkowity, trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Łatwiejsze jest także napisanie takiego pozwu, ponieważ nie trzeba w nim opisywać wszystkiego ze szczegółami i powoływać nieskończenie wielu dowodów na poparcie różnych swoich twierdzeń. Dowodem w takim postępowaniu może być jedynie odpis aktu małżeństwa – w oryginale.

    W pozwie o rozwód bez orzekania o winie trzeba w jasny sposób opisać stan faktyczny oraz sprecyzować swoje żądanie, czyli: wnoszę o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie.

    W uzasadnieniu pozwu o rozwód bez orzekania o winie trzeba w sposób zwięzły opisać przyczyny i fakty, które świadczą o faktycznym wygaśnięciu więzów uczuciowych, fizycznych i ekonomicznych, które przestały istnieć między małżonkami. Warto w szczególny sposób podkreślić, że uczucie pomiędzy Wami wygasło, nie spędzacie już razem wolnego czasu, nie macie wspólnych znajomych i pasji, jak również, że brak jest pożycia fizycznego. W pozwie o rozwód warto również wskazać, że każdy z was gospodaruje swoimi pieniędzmi nie konsultując tego z drugim małżonkiem.

    Pamiętaj, że nie możecie wspólnie złożyć jednego pozwu rozwodowego. Tylko jeden małżonek składa pozew, dlatego wspólnie musicie zdecydować, kto to zrobi. Drugi małżonek w odpowiedzi na pozew będzie miał możliwość ustosunkowania się do pozwu oraz potwierdzenia (lub zaprzeczenia) wszystkich okoliczności wskazanych w pozwie.

    Podstawa prawna:
    art. 56 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 nr 9 poz. 59),
    art. 126 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE