- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAlimentyCo zrobić, gdy były partner nie płaci alimentów?

    Co zrobić, gdy były partner nie płaci alimentów?

    Po pierwsze, pamiętaj, że niezależnie od tego, czy żyliście w związku małżeńskim, czy bez ślubu na tzw. „kocią łapę” – ojciec dziecka, który go nie wychowuje jest zobowiązany do tego, aby płacić alimenty. Bez znaczenia pozostaje również to, czy ojciec ma pełnię władzy rodzicielskiej, został jej pozbawiony, czy też została mu władza rodzicielska ograniczona do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka lub nawet zawieszona.

    Obowiązek alimentacyjny

    Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Oznacza to, że rodzice dziecka – tak jak zostało wskazane, niezależnie od tego czy zawarli związek małżeński, czy żyją w wolnym związku – muszą płacić alimenty na dziecko, dopóki nie będzie ono się w stanie samodzielnie utrzymać. Przy czym, warto wiedzieć, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeśli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę o alimenty
    przejdź do formularza »

    Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego

    Jeśli rodzice dziecka się rozstają i każdy idzie w swoją stronę – nie mogą zapominać o tym, aby dobro dziecka było mimo wszystko na pierwszym miejscu. Niezależnie od przyczyny rozstania, trzeba usiąść i dogadać się co do tego, czy matka czy ojciec przejmuje opiekę nad dzieckiem, a które w związku z tym będzie zobowiązane do płacenia alimentów. Wspólnie wypracowane stanowisko rodziców co do tego, pozwoli uniknąć wzajemnej ‘przepychanki’ przed sądem co do tego, ile dokładnie partner, z którym przebywa dziecko wydaje pieniędzy na jego utrzymanie. Warto w tym celu spisać umowę cywilnoprawną – najlepiej w formie aktu notarialnego. Notariusz może w taki sposób skonstruować umowę, aby stanowiła ona od razu tytuł wykonawczy w celu prowadzenia ewentualnego postępowania egzekucyjnego u komornika na wypadek gdyby rodzic, który zobowiązał się do płacenia alimentów – zapomniał o tym obowiązku.

    Pozew o alimenty

    Jeśli jednak nie możecie się porozumieć co do wysokości alimentów – partner z którym pozostaje dziecko będzie musiał wnieść pozew do sądu. Pozew o alimenty powinien przede wszystkim czynić zadość warunkom pisma procesowego, zatem powinny się w nie znaleźć informacje dotyczące:

    • oznaczenia sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, numer PESEL dziecka. UWAGA – w sprawie o alimenty powodem jest małoletnie dziecko, a jego rodzic działa jedynie w jego imieniu, jako przedstawiciel ustawowy;
    • oznaczenia rodzaju pisma, tj. Pozew o alimenty;
    • osnowy wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
    • podpisu strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
    • wymienienie załączników.

    W pozwie o alimenty należy zwięźle opisać sytuację rodzinną. Przed sporządzeniem pozwu, warto spisać i podliczyć miesięczne wydatki na dziecko – weź pod uwagę zarówno wydatki jakie ponosisz na jedzenie, ubrania, środki higieny, zajęcia pozaszkolne, opłaty związane z mieszkaniem itd. Jeśli posiadasz rachunki lub paragony np. za zajęcia pozaszkolne, leki – w przypadku, gdy dziecko choruje, to również warto je dołączyć do pozwu. Dodatkowo, rodzic, który w imieniu dziecka występuje o alimenty, powinien również załączyć zaświadczenie o swoich zarobkach.

    Pozew o alimenty należy złożyć do sądu w dwóch egzemplarzach, jeden jest dla sądu, a drugi dla pozwanego. Do każdego egzemplarza należy skompletować wszystkie załączniki., przy czym pamiętaj, że do pozwu przeznaczonego do sądu – potrzebujesz oryginały załączników (np. oryginalna faktura), natomiast do odpisu pozwu – czyli egzemplarza dla pozwanego – możesz dołączyć kserokopie.

    Pozew o alimenty jest zwolniony z kosztów sądowych.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę o alimenty przejdź do formularza »

    Gdzie można złożyć pozew o alimenty?

    Pozew należy złożyć w wydziale rodzinnym i nieletnim sądu rejonowego właściwym dla miejsca zamieszkania rodzica z dzieckiem lub pozwanego. To od Ciebie zależy do którego z tych sądów wniesiesz pozew.

    Podstawa prawna:
    art. 133 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 nr 9 poz. 59)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE