- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczeNiezgodność charakterów - wystarczająca aby uzyskać rozwód?

    Niezgodność charakterów – wystarczająca aby uzyskać rozwód?

    Trzy ważne więzi

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sąd może rozwiązać małżeństwo gdy rozerwane zostaną trzy podstawowe gałęzi małżeńskie – więź gospodarcza, uczuciowa oraz fizyczna. Co więcej, rozkład ten musi być trwały i zupełny. Rozwodu nie uda się więc uzyskać, gdy brak chociażby jednej z w/w więzi. Sąd nie orzeknie rozwiązania małżeństwa także, gdy zauważy szansę na pogodzenie się małżonków, a więc wtedy gdy rozkład pożycia małżeńskiego jest tylko przejściowy.

    Niezależnie od powyższego, rozwodu może żądać jeden z małżonków, bądź oboje z nich. Różne są jednak przyczyny takiego stanu rzeczy – czasami zdarza się, że dwoje ludzi nie chce ze sobą być, pomimo iż nie żywią wzajemnej urazy. W takich sytuacjach mówi się o niezgodności charakterów. Blisko 30% rozwodzących się polskich par właśnie taką przyczynę podaje w sądzie.

    Przyczyna badana w sądzie

    Przyczyna planowanego zakończenia związku przed sądem jest każdorazowo dogłębnie badana. Sąd musi bowiem ustalić nie tyle przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego, co fakt rozerwania trzech wspomnianych na początku więzi. Niezależnie do tego, zachowania małżonków w okresie, gdy rozkład ich pożycia małżeńskiego był już zupełny i trwały, nie są jednak bez znaczenia dla oceny przesłanek rozwodowych. Małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej lojalności i przyzwoitego zachowania wobec siebie przez cały czas trwania małżeństwa. Jeśli ich niewłaściwe zachowanie stało się przyczyną rozkładu pożycia, ponoszą tego skutki w postaci możliwości przypisania im winy rozkładu ze wszystkimi tego konsekwencjami, jakie przewiduje ustawa. Natomiast jeśli ich niewłaściwe zachowanie miało miejsce już po powstaniu i utrwaleniu rozkładu pożycia i nie może być uznane za jego przyczynę, oceniać je trzeba z punktu widzenia przesłanki zasad współżycia społecznego.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować wniosek o rozwód
    przejdź do formularza »

    Niezgodność charakterów może być więc podstawą żądania rozwodu, pod warunkiem że uda się udowodnić przed sądem fakt rozerwania więzi gospodarczej, uczuciowej i fizycznej pomiędzy małżonkami. Nie ma przy tym znaczenia, czy na niezgodność charakterów powołuje się jeden czy oboje małżonków, choć w pierwszym przypadku udowodnienie racji żądania rozwodu jest z pewnością trudniejsze.

    Bez winy

    Na rozprawie rozwodowej sąd bada z reguły winę rozkładu pożycia małżeńskiego – ustalane jest który z małżonków doprowadził do rozwiązania małżeństwa. Ten etap można jednak ominąć, wystarczy że małżonkowie w pozwie rozwodowym zgodnie wskażą, że chcą rozwodu bez orzekania o winie. Powołanie się na niezgodność charakterów występuje w takich sytuacjach najczęściej.

    Czym jest owa niezgodność? Tak naprawdę wszystko zależy od małżonków, którzy postanawiają się rozstać. Może to być brak uczucia, czy nieustanne kłótnie – tyle ile jest par, tyle będzie przykładów niezgodności charakterów. Trzeba jednak dodać, że pozew o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie znacząco przyspiesza całe postępowanie sądowe, oczywiście o ile później żaden z małżonków nie zmieni w tej kwestii zdania. W praktyce powoływanie się na niezgodność charakterów jest w pełni dopuszczalna. Oprócz alkoholizmu i zdrady jest to najczęstsza przyczyna rozwiązania małżeństwa.

    Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 16.03.1956 roku, (sygn. IV CR 127/55, OSN 1956/4, poz. 112), małżonkowie wskazując na niezgodność charakterów wskazują na różne podejście do życia, cele stawiane sobie oraz współmałżonkowi a także różnice w wykształceniu, światopoglądzie, np. różnice religijne, czy też różnice w wieku, które powodują różne spojrzenie na te same sprawy (Szczególnie duża różnica wieku między małżonkami, zwłaszcza, jeżeli znacznie starsza jest kobieta, może doprowadzić do rozkładu pożycia. O tym, czy znaczna różnica wieku powinna być uznana za ważny powód rozkładu pożycia w świetle zasad moralności, decydują okoliczności konkretnego przypadku jak np. warunki, w jakich doszło do zawarcia związku małżeńskiego, czas trwania pożycia stron do chwili powstania rozkładu, przebieg tego pożycia, istnienie bądź nieistnienie dzieci z tego małżeństwa.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE