- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie cywilneChcesz dostać rozwód? Zacznij od złożenia pozwu!

    Chcesz dostać rozwód? Zacznij od złożenia pozwu!

    Co powinien zawierać pozew o rozwód?

    Pozew o rozwód, podobnie jak każde pismo procesowe powinien zawierać:

    • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane – pamiętaj, że będzie to zawsze Sąd Okręgowy (o rozwodzie nie może orzekać Sąd Rejonowy!),
    • imiona i nazwiska małżonków, adresy zamieszkania, numer PESEL powoda, czyli osoby, która wnosi pozew do sądu. Jeśli znasz numer PESEL małżonka, również możesz go podać, jeśli natomiast nie znasz go to nie martw się, bowiem sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego;
    • oznaczenie rodzaju pisma, czyli POZEW O ROZWÓD;
    • osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
    • podpis osoby składającej pozew;
    • wymienienie załączników – 1) dowód uiszczenia opłaty od pozwu, 2) odpis aktu małżeństwa, 3) odpis aktu urodzenia dziecka 4) odpis pozwu wraz ze wszystkimi załącznikami plus ewentualne dowody np. 3) zdjęcia.

    Pamiętaj o tym, że pozew o rozwód bez orzekania o winie jest to najlepsze i niewątpliwie najszybsze rozwiązanie, kiedy chcecie się rozstać. Składając pozew bez orzekania o winie – będziecie mogli uzyskać rozwód już na pierwszej rozprawie, jeśli zgodnie potwierdzicie, że nastąpił całkowity, trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Łatwiejsze jest również napisanie takiego pozwu, nie trzeba bowiem w nim opowiadać wszystkiego ze szczegółami i powoływać dowody na poparcie różnych swoich twierdzeń. Dowodem w takim postępowaniu może być jedynie odpis aktu małżeństwa – w oryginale. Sprawa się trochę bardziej komplikuje w przypadku, jeśli posiadacie małoletnie dzieci, wówczas dodatkowo należy do pozwu dołączyć ich odpisy aktu urodzenia. W takim pozwie należy również powołać świadka na okoliczność ustalenia, że rozwód nie wpływie na dobro małoletnich dzieci, co może przedłużyć postępowanie, ponieważ sąd prawdopodobnie wyznaczy dodatkową rozprawę w celu przesłuchania świadka. Oczywiście nie jest to zasadą, nawet w przypadku powołania świadka – niewykluczone jest, że sprawa zakończy się na pierwszej rozprawie.

    W pozwie rozwodowym należy w jasny sposób opisać stan faktyczny oraz sprecyzować swoje żądanie, np.

    • wnoszę o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie,
    • wnoszę o orzeczenie rozwodu z orzeczeniem wyłączonej winy pozwanego/pozwanej.

    Oprócz żądania rozwiązania małżeństwa przez rozwód, powód może domagać się również na przykład:

    • orzeczenia o sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków,
    • orzeczenia o kontaktach z dzieckiem,
    • orzeczenia o powierzeniu wykonywania władzy rodzicielskiej,
    • zasądzenia alimentów na rzecz małoletniego dziecka.

    W uzasadnieniu pozwu o rozwód należy zwięźle podać przyczyny i fakty, które świadczą o faktycznym wygaśnięciu więzów uczuciowych, fizycznych i ekonomicznych, które przestały istnieć między małżonkami. Warto w szczególny sposób podkreślić, że uczucie pomiędzy Wami wygasło, nie spędzacie już razem wolnego czasu, nie macie wspólnych znajomych i pasji, jak również, że brak jest pożycia fizycznego. W pozwie o rozwód warto również wskazać, że każdy z was gospodaruje swoimi pieniędzmi nie konsultując tego z drugim małżonkiem.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować wniosek o rozwód
    przejdź do formularza »

    W przypadku, gdy chcesz wykazać winę małżonka w rozkład Waszego pożycia małżeńskiego – musisz powołać przyczynę tego, np. zdradę i podać wszelkie dowody, które by to potwierdzały. Dowodem w sprawie o rozwód mogą być zeznania świadków. Jeśli chcesz z tego skorzystać, to w pozwie musisz wnieść o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków, np.:
    wnoszę o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznania świadka Joanny Kowalskiej, zam. we Wrocławiu (00-098) przy ul. Pięknej 2 na okoliczność ustalenia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz winy pozwanego/pozwanej w rozpadzie pożycia małżeńskiego.

    W postępowaniu rozwodowym, dowodem mogą być również dokumenty prywatne (np. rachunki, zaświadczenia lekarskie – w przypadku, gdy chcesz wykazać wysokość kwoty potrzebnej na utrzymanie małoletniego dziecka), wszelkie zdjęcia, filmy video, e-maile, wydruki wiadomości SMS, billingi. Te ostatnie oczywiście są coraz częściej wykorzystywane w przypadku, gdy jeden z małżonków chce udowodnić winę w rozkładzie małżeństwa drugiemu małżonkowi. Oczywiście w większości przypadków, dowód w postaci smsów, e-maili będą pozyskanie nielegalnie, jednakże pomimo podważenia tego przez drugą stronę – to sąd podejmie ostateczną decyzję o przyjęciu i ocenie tego dowodu.

    Podstawa prawna:
    art. 56 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 nr 9 poz. 59),
    art. 126 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE