- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSprawy rodzinneAdopcja ze wskazaniem za granicę

    Adopcja ze wskazaniem za granicę

    Jaki jest cel każdej adopcji? Znalezienie właściwej i kochającej rodziny dzieciom, które nie mają własnej rodziny. Przysposobienie, bo tak też jest określana adopcja, może dotyczyć każdego dziecka, bez względu na wiek, płeć czy kolor skóry. Nie jest też ważne skąd tak naprawdę pochodzi dziecko. Małżeństwo decydujące się na adopcję musi spełnić wiele warunków, aby przysposobić dziecko –  jest to jeden z głównych powodów długiego oczekiwania na sfinalizowanie całej procedury. Ostatecznie trzeba uzyskać pewność, że nowi rodzice będą odpowiedni dla malucha.

    Warunki adopcji

    Pamiętaj, że niezależnie od tego czy chcesz adoptować dziecko z Polski czy z zagranicy, musisz spełnić następujące warunki:

    • adoptować można jedynie osobę niepełnoletnią;
    • adopcja musi odbywać się z uwzględnieniem najlepszego interesu dziecka;
    • adopcja skutkuje utworzeniem stosunku pokrewieństwa, jakie istnieje między rodzicami a dzieckiem;
    • adopcja postanowiona sądownie ma trwały skutek;
    • fakt adopcji jest utrzymywany w tajemnicy przed osobami trzecimi: w dokumentach dziecko  używa nazwiska rodziców adopcyjnych;
    • jeśli dziecko ukończyło 13 rok życia, wymagana jest jego zgoda na adopcję;
    • adopcja zagraniczna może zostać przeprowadzona tylko wtedy, gdy jest to jedyny sposób, by zapewnić dziecku odpowiednie środowisko rodzinne.

    Sądy i ośrodki adopcji zagranicznej

    O przysposobieniu każdorazowo decyduje wydział rodzinny i nieletnich sądu rejonowego właściwy dla osoby przysposabiającego lub przysposabianego. Zatem właściwość sądu jest przemienna – jest to właściwość dla osoby składającej wniosek (matki adopcyjnej) lub dla dziecka. Sąd orzeka o adopcji upewniwszy się, że procedura została wypełniona zgodnie z przepisami Konwencji Haskiej. Pośrednictwo w tej procedurze prowadzą trzy polskie ośrodki wyznaczone przez Ministra Polityki Społecznej:

    1. Publiczny Ośrodek Adopcyjny, 02 – 018 Warszawa,  ul. Nowogrodzka 75;
    2. Krajowy Ośrodek Adopcyjny, TPD, 00 – 325 Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 6;
    3. Katolicki Ośrodek Adopcyjny, 04 – 357 Warszawa, ul. Grochowska 194/196.
       

    Jeśli zdecydujesz się na adopcję zagraniczną najlepszym rozwiązaniem będzie udać się do jednego z powyższych ośrodków – ich pracownicy pomogą przebrnąć przez cały proces przysposobienia. Wizyta w Warszawie nie jest jednak obowiązkowa – polskie rodziny pragnące zaadoptować dziecko z innego kraju, mogą bowiem zwrócić się w swoim województwie do ośrodka adopcyjnego, który przygotuje rodzinę do procesu adopcyjnego oraz zgromadzi niezbędne dokumenty. Jeśli wnioskodawcy rozpoczynają procedurę adopcyjną w innym ośrodku, niż wymienione powyżej, wówczas komplet dokumentów adopcyjnych potencjalnych rodziców adopcyjnych jest przesyłany do jednego z upoważnionych warszawskich ośrodków w celu dokonania kwalifikacji. Oczywiście zanim rozpocznie się poszukiwanie dziecka przeznaczonego do adopcji, potencjalni rodzice muszą przejść właściwe badania psychologiczne.

    Dokumenty potrzebne przy adopcji zagranicznej

    Dokumentacja przyszłych rodziców adopcyjnych zostaje przesłana do polskiego organu centralnego ds. adopcji zagranicznych, którego funkcję wykonuje Departament Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Wymagane są następujące dokumenty, przetłumaczone na język urzędowy państwa pochodzenia dziecka przez tłumacza przysięgłego:

    • Wniosek do organu centralnego państwa pochodzenia dziecka o adopcję dziecka/dzieci wraz z prośbą o wpisanie wnioskodawców na tzw. listę rodzin oczekujących;
    • Odpisy aktów urodzenia przyszłych rodziców;
    • Odpis aktu małżeństwa;
    • Wyciąg z rejestru karnego (wystawiony w ciągu ostatniego 1 miesiąca);
    • Zaświadczenie o zarobkach;
    • Poświadczenie obywatelstwa;Dokumentacja medyczna – poświadczenie braku przeciwwskazań medycznych;
    • Wywiad środowiskowy przeprowadzony przez uprawnioną instytucję;
    • Zgoda polskiego organu centralnego na dalsze postępowanie oraz na przywiezienie dziecka do kraju, wystawiona imiennie na wnioskodawcę/wnioskodawców.

    Koszty sporządzenia powyższych dokumentów obciążają kandydatów na rodziców adopcyjnych dziecka z zagranicy. Trzeba jednak pamiętać, że cały proces adopcyjny jest dosyć długi, trwa bowiem zazwyczaj kilka miesięcy, niekiedy nawet kilka lat.

    Podstawa prawna:
    [Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 stycznia 2012 r.  w sprawie  listy ośrodków adopcyjnych upoważnionych do współpracy z organami centralnymi innych  państw lub  z licencjonowanymi     przez  rządy  innych państw  organizacjami lub ośrodkami  adopcyjnymi]
    [Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964 r. Nr 9 poz. 59 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE