- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSprawy rodzinneKarta Dużej Rodziny zatwierdzona przez rząd

    Karta Dużej Rodziny zatwierdzona przez rząd

    Karta Dużej Rodziny – co to jest?

    Zgodnie z przyjętym projektem ustawy, od nowego roku każda rodzina wielodzietna będzie mogła otrzymać Kartę Dużej Rodziny. Karta Dużej Rodziny jest to dokument zapewniający rodzinom specjalne uprawnienia, niezależnie od osiąganego dochodu. Projekt określa zasady przyznawania członkom rodzin wielodzietnych uprawnień wynikających z Karty, które polegają na korzystniejszym – w stosunku do ogólnie obowiązującego – dostępie do towarów, usług w tym przejazdów, oraz innych form działalności.

    Należy wskazać, że do przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy przeniesiono rozwiązania funkcjonujące do tej pory w ramach rządowego programu dla rodzin wielodzietnych, który Rada Ministrów przyjęła w maju 2014 r. Zarówno program, jak i zaprojektowane przepisy wpisują się w politykę prorodzinną państwa, której jednym z głównych kierunków jest promowanie i wspieranie rodzin wielodzietnych.

    Komu będzie przysługiwać Karta Dużej Rodziny?

    Karta Dużej Rodziny będzie przysługiwać członkowi rodziny wielodzietnej. Przy czym za rodzinę wielodzietną należy rozumieć rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku:

    • do ukończenia 18. roku życia,
    • do ukończenia 25. roku życia w przypadku dziecka uczącego się w szkole lub szkole wyższej.

    W rodzinach posiadających dzieci ze stwierdzonym orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, Karta Dużej Rodziny będzie przyznawana bez ograniczeń wiekowych. Co ważne, Kartę mogą otrzymać również rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinny dom dziecka.

    Karta Dużej Rodziny będzie przyznawana bezpłatnie na wniosek członka rodziny wielodzietnej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Natomiast w przypadku jej utraty, kradzieży lub zgubienia wydawany będzie duplikat za opłatą w wysokości 9,21 zł. W uzasadnionych przypadkach opłata ta nie będzie pobierana.

    W projekcie ustawy zostało przyjęte, że dziecko zachowa uprawnienia pomimo zmniejszania się liczby dzieci wchodzących w skład rodziny wielodzietnej. Stanie się tak na przykład w sytuacji, kiedy jedno z rodzeństwa ukończy 25. rok życia. Rodzicom Karta ma być przyznawana na czas nieokreślony.

    Karta Dużej Rodziny będzie uprawniała do korzystania ze zniżek na wstęp na przykład do niektórych muzeów, instytucji wystawienniczych, parków narodowych, rezerwatów przyrody, obiektów rekreacyjno-sportowych. Instytucje, które przyznają rodzinom wielodzietnym uprawnienia, będą miały prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Ulgi, zniżki i inne uprawnienia mogą przyznawać rodzinom wielodzietnym podmioty inne niż instytucje podległe ministrom, np. jednostki organizacyjne funkcjonujące na różnych szczeblach samorządu terytorialnego (np. muzea samorządowe) oraz przedsiębiorstwa prywatne, takie jak na przykład sklepy, restauracje, czy hotele.

    Ponadto, należy zaznaczyć, że rodzicom oraz małżonkom rodziców wchodzących w skład rodzin wielodzietnych będzie przysługiwać ulga w wysokości 37% w przejazdach jednorazowych koleją (pociągi osobowe, pośpieszne i ekspresowe). Natomiast na przejazdy koleją w ramach imiennych biletów miesięcznych ulga wyniesie 49% (pociągi osobowe i pośpieszne). Ponadto posiadacze Kart będą zwolnieni z opłat za wstęp do parku narodowego lub na niektóre jego obszary. Posiadacze Kart zapłacą również niższe opłaty paszportowe.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE