- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej

    Kazirodztwo – aspekty prawne

    Jak się okazuje kazirodztwo pojawia się nie tylko wtedy, gdy spokrewnione ze sobą osoby zdecydują się na zawarcie związku małżeńskiego – ostatecznie nikt im nie udzieli ślubu. Kazirodztwo pojawia się w momencie samego obcowania płciowego pomiędzy krewnymi, choć trzeba tu jednak wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o bliskie pokrewieństwo. Im dalszy członek rodziny, tym większa szansa, że przestępstwo w ogóle się nie pojawi.

    Przestępstwo i konsekwencje 

    Zgodnie z treścią art. 201 KK, kto dopuszcza się obcowania płciowego w stosunku do wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Z powyższego wynika, że kontakty seksualne pomiędzy rodzicami a dziećmi, dziadkami a wnukami, czy pomiędzy rodzeństwem są absolutnie niedopuszczane – dotyczy to także dzieci adoptowanych. Kara za omawiany czyn jest dosyć surowa, choć to nie jedyna konsekwencja prawna. Sąd skazując sprawcę na karę pozbawienia wolności, może zastosować także obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób, zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu lub nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym oraz zakaz zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, które sąd może orzec, a w niektórych przypadkach orzeka wobec dorosłego sprawcy czynu z art. 201 KK w przypadku, gdy współuczestnikiem obcowania płciowego był małoletni. 

    Charakterystyka kazirodztwa

    Kazirodztwo należy do kategorii występków, jest to przestępstwo umyślne – sprawca ma zamiar jego popełnienia, tj. wie że dokonuje czynu zabronionego lub godzi się na to. Zakaz kazirodztwa dotyczy krewnych w linii prostej bez ograniczenia co do stopnia pokrewieństwa, w przypadku zaś linii bocznej obejmuje jedynie rodzeństwo, choć także i przyrodnie i te pozamałżeńskie. Kazirodztwo pojawia się niezależnie od następstw obcowania płciowego, aby mówić o przestępstwie nie jest konieczne pojawienie się dziecka czy zajście w ciążę. Czyn zabroniony będzie miał miejsce z chwila faktycznego dokonania obcowania seksualnego. Z drugiej strony z kazirodztwem nie będziemy mieli do czynienia, gdy kontakt płciowy nastąpił pod przymusem, a więc wtedy gdy doszło do gwałtu na spokrewnionej osobie. W takim przypadku pojawi się przestępstwo z art. 197 §3 pkt 3 KK – gwałt wobec członka rodziny.

    Kazirodztwo za granicą

    W Europie kazirodztwo nie jest traktowane na równi we wszystkich państwach. Przykładowo we Francji, Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Holandii i Luksemburgu jest ono prawne dopuszczalne – za dobrowolne stosunki seksualne pomiędzy krewnymi nie grozi żadna odpowiedzialności karna. Oczywiście znajduje to zastosowanie wyłącznie do obywateli powyższych państw, nie jest więc możliwe aby obywatele polscy wyjechali do jednego z w/w krajów i tam dopuścili się kazirodztwa bez konsekwencji prawnych w naszym kraju, o ile przestępstwo to zostanie w ogóle ujawnione. 

    Z kolei w Niemczech tamtejszy ustawodawca stosuje reguły zbliżone do polskich – kazirodztwo jest tam więc karalne. Trzeba jednak nadmienić, że od września 2014 r. Niemiecka Rada Etyki zaapelowała o zmianę obowiązującego prawa w tym zakresie uzasadniając nielogiczność zakazu kazirodztwa. Być może Niemcy już niedługo dołączą do grona państw, w których obcowanie płciowe pomiędzy krewnymi będzie dopuszczalne. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE