Jesteś tutaj:
Prawo finansowe
28.05.2014 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2

Kodeks podatkowy

Polski system prawny zawiera wiele różnych kodeksów – m.in. cywilny, karny, rodzinny i opiekuńczy, postępowania cywilnego, postępowania karnego. Wśród tego typu ustaw nie odnajdziemy jednak kodeksu podatkowego – przepisy z tego zakresu rozlokowane zostały w różnych ustawach. Dotychczas jednym spójnym podatkowym aktem prawnym była Ordynacja podatkowa, już wkrótce może się to zmienić.

Wszystko za sprawą projektu Kodeksu podatkowego. Ministerstwo Finansów nie przygotowało co prawda żadnych założeń nowej ustawy, jednak wystąpiło już z właściwym wnioskiem do komisji kodyfikacyjnej do spraw prawa podatkowego. Resort uważa, że Kodeks podatkowy jest niezbędny w Polsce, stąd też prace nad jego utworzeniem mają ruszyć już niebawem.

 

 

Ważną informacją jest to, że nowy kodeks zastąpił funkcjonującą od wielu lat Ordynację podatkową. Przypomnę, że akt ten w sposób bardzo ogólny odnosi się do instytucji prawa podatkowego – określa między innymi organy podatkowe, ich właściwość oraz podstawowe zasady postępowania podatkowego. Kodeks podatkowy ma być łącznikiem pomiędzy wieloma ustawami podatkowymi obowiązującymi w naszym kraju, tak jak robi to obecnie Ordynacja podatkowa. Niewykluczone, że wraz z wejściem w życie nowej ustawy konieczne okaże się znowelizowania innych podatkowych aktów prawnych, nie wiemy bowiem w jaki sposób zredagowany zostanie nowy kodeks.

 

Dodam, że Kodeks podatkowy nie pojawi się zbyt szybko w polskich realiach prawnych – same założenia do nowej ustawy mają być przygotowane do końca 2015 r. Następnie projekt ustawy musi trafić do sejmu i senatu, a na samym końcu do Prezydenta RP, a to jak wiadomo wymaga czasu. Stworzenie Kodeksu nie jest zadaniem łatwym, głównie ze względu na fakt, iż nie jest to typowa ustawa przygotowywana w ciągu kilku miesięcy. Kodeks to nic innego jak swoisty zbiór praw w określonej dziedzinie. W praktyce przyjęło się, że kodeksy są filarami na których opiera się określona gałąź prawa, choć oficjalnie nie mają one większej mocy, niż inne ustawy.

 

Do pracy nad projektem Kodeksu podatkowego włączone zostaną nie tylko komisje kodyfikacyjne z zakresu prawa podatkowego, ale także organizacje pracodawców – na wyraźną prośbę Ministerstwa Finansów. Taki krok został podjęty, aby nowe przepisy nie były oderwane od rzeczywistości i nie służyły wyłącznie interesom urzędników. Ostatecznie prawo podatkowe obciąża przedsiębiorców zatrudniających innych ludzi, a nie urzędników pracujących w organach podatkowych. Zdanie przedstawicieli pracodawców ma zbalansować pomysły członków komisji kodyfikacyjnej i wskazać na realne problemy polskiego prawa podatkowego. Przez takie rozwiązanie nowa ustawa ma uprościć cały system podatkowy w naszym kraju.

Autor/Źródło: Rafał RodzeńWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.