Ze skargą indywidualną do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka może wystąpić jedynie uprawniony podmiot. Zgodnie z treścią art. 34 EKPC, Trybunał może przyjmować skargi każdej osoby, organizacji pozarządowej lub grupy jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia przez jedną z Wysokich Układających się Stron praw zawartych w Konwencji lub jej protokołach. Wysokie Układające się Strony zobowiązują się nie przeszkadzać w żaden sposób skutecznemu wykonywaniu tego prawa.
Pamiętajmy także, że Trybunał uznaje za niedopuszczalną każdą skargę indywidualną, jeśli uważa, że :
ETPC odrzuci każdą skargę, którą uzna za niedopuszczalną w myśl powyższych regulacji, może przy tym zdecydować o tym w każdej fazie postępowania.
Trybunał rozpatruje sprawę z udziałem przedstawicieli stron i, jeśli zachodzi potrzeba, podejmuje dochodzenie, a zainteresowane Wysokie Układające się Strony udzielą dla jego skutecznego przeprowadzenia wszelkich niezbędnych ułatwień. Na każdym etapie postępowania Trybunał może postawić się do dyspozycji zainteresowanych stron celem polubownego załatwienia sprawy na zasadach poszanowania praw człowieka w rozumieniu Konwencji i jej Protokołów. Jeśli stwierdzi, że nastąpiło naruszenie Konwencji lub jej protokołów, oraz jeśli prawo wewnętrzne zainteresowanej Wysokiej Układającej się Strony pozwala tylko na częściowe usunięcie konsekwencji tego naruszenia, Trybunał orzeka, gdy zachodzi potrzeba, słuszne zadośćuczynienie pokrzywdzonej stronie.
Na zakończenie powróćmy jeszcze do kwestii zainicjowania postępowania przed ETPC. Jak była już mowa niezbędnym w tym celu jest wniesienie skargi, która pamiętajmy jest całkowicie wolna od opłat. Podstawę prawną skargi mogą stanowić zarzuty dotyczące tylko i wyłącznie naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka lub jej Protokołów dodatkowych, ratyfikowanych przez Państwo-Stronę Konwencji. Przysługuje ona wyłącznie, gdy skarżący uważa, że stał się ofiarą naruszenia przez Państwo praw zawartych w Europejskiej Konwencji. Skarga może dotyczyć tylko takich naruszeń Konwencji (zdarzeń), które miały miejsce po ratyfikacji Europejskiej Konwencji przez Państwo pozwane. Przed wniesieniem skargi do Trybunału konieczne jest wyczerpanie krajowych środków odwoławczych, zgodnie z przepisami prawa polskiego. Skargę można wnieść w terminie sześciu miesięcy od daty wydania ostatecznej decyzji w sprawie – pamiętajmy przy tym, że tak oznaczony termin nie podlega przedłużeniu czy przywróceniu.