Jesteś tutaj:
Prawo
14.06.2013 - NEWSERIA
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Wiceminister pracy: trudno jest ocenić rolę OFE w systemie emerytalnym

Rządowy raport o OFE jest już gotowy i resorty pracy oraz finansów wprowadzają do niego ostatnie poprawki. Zgodnie z zapowiedziami zostanie upubliczniony w przyszłym tygodniu. Wiceszef resortu pracy, Marek Bucior uważa, że bardzo trudno jest jednoznacznie ocenić funkcjonowanie OFE w całym systemie emerytalnym. Twierdzi, że ZUS-owski system spełnia swoją rolę, ale oczekiwania emerytów są wyższe. To zaś oznacza konieczność dodatkowego oszczędzania na emeryturę, co Polacy coraz częściej robią. Środki gromadzone w OFE to tylko jeden ze sposobów lepszego zabezpieczenia finansowego na starość.

Zdaniem Marka Buciora, Polacy mają szeroki wybór co do sposobów oszczędzania na emeryturę. Pieniędzy zgromadzonych w OFE nie powinni też traktować inaczej niż inne oszczędności, które też służą zabezpieczeniu na starość.

– Możemy skorzystać z jednej z form, które są sformalizowane, i o których przesądzają przyjęte ustawy przez Parlament, a więc ustawa o IKE, o IKZE, o pracowniczych programach emerytalnych. Myślę, że tak naprawdę każdy z nas myśli o swojej przyszłości również na inne sposoby i Polacy gromadzą oszczędności. My wiemy, że z roku na rok jesteśmy coraz bogatszym narodem, coraz więcej oszczędzającym. A więc nie oddzielajmy tych oszczędności typowo emerytalnych z trzeciego filaru od naszych oszczędności – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria wiceminister pracy i polityki społecznej.

 

Jego zdaniem, jedne i drugie będą wykorzystywane w przyszłości. I to właśnie owe dodatkowe oszczędności są kluczem do lepszego życia na emeryturze.

 

– System powszechny, w którym otrzymujemy emeryturę z ZUS, spełnia swoją rolę, ale musimy pamiętać, że nasze oczekiwania mogą być oczekiwaniami wyższymi, mogą dotyczyć lepszego zabezpieczenia. Wtedy rzeczywiście to oznacza konieczność dodatkowego oszczędzania – podkreśla.

 

Formalne kwestie dotyczące dodatkowych zabezpieczeń emerytalnych ocenia jednak jako bardzo trudne.

 

– Pierwszą sprawą, o której musimy pamiętać jest to, czy my rozmawiamy o jakimś sformalizowanym systemie, który dotyczy np. pracowniczych programów emerytalnych, indywidualnych kont emerytalnych, indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego czy takiej indywidualnej, normalnej zapobiegliwości Polaków – wymienia.

 

Raport, nad którym rząd kończy prace ma stanowić przesłankę do oceny OFE i pokazywać skutki zmian systemu emerytalnego w Polsce, począwszy od 1999 r.

 

– Wnioski będą przyjmowane przez Radę Ministrów. W związku z tym przed posiedzeniem Rady Ministrów, która omówi tezy raportu, trudno jest dziś przesądzać, które ostatecznie warianty będą dalej procedowane – tłumaczy wiceszef resortu.

Autor/Źródło: NEWSERIAWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.