- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoEgzamin notarialny z własnym komputerem

    Egzamin notarialny z własnym komputerem

    Zgodnie ze złożoną przez Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego deklaracją, w tym roku po raz pierwszy prace egzaminacyjne z drugiej i trzeciej części egzaminu notarialnego będą mogły być sporządzane – według wyboru każdego zdającego również przy użyciu osobistego sprzętu komputerowego.

     

    Ministerstwo Sprawiedliwości z najwyższą starannością zrealizowało obowiązki, które wiążą się z organizacją tegorocznego egzaminu. Zważywszy na nowatorski charakter tegorocznego egzaminu – po raz pierwszy przy użyciu sprzętu komputerowego – m.in. zorganizowano spotkanie z przewodniczącymi komisji egzaminacyjnych oraz przeprowadzono szkolenie dla osób wsparcia technicznego (informatyków. Umożliwienie zdawania egzaminu przy wykorzystaniu własnego komputera jest spełnieniem oczekiwań aplikantów i innych przedstawicieli samorządów prawniczych. – powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
     

    Aktualne dane wskazują na to, że zdecydowana większość osób przystępujących do egzaminu – dokładnie 382 osoby zdecydowała się na jego zdawanie przy użyciu komputera. Natomiast 29 osób wybrało formę odręczną. Egzamin notarialny zostanie przeprowadzony przez 6 komisji egzaminacyjnych, które mają siedziby w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. W Warszawie, z uwagi na dużą liczbę osób przystępujących do egzaminu, powołano dwie komisje egzaminacyjne.

     

    Aby umożliwić zdającym wykorzystanie własnego sprzętu komputerowego w trakcie egzaminu, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało aplikację egzaminacyjną, która na specjalnych nośnikach (pendrive) zostanie przekazana osobom przystępującym do egzaminu. Aplikacja egzaminacyjna została wyposażona w edytor tekstu, a jej zadaniem jest również blokowanie dostępu do zasobów pamięci komputera i uniemożliwienie łączności z urządzeniami zewnętrznymi.

    W dniu 25 marca 2011 r. na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowana została wersja testowa aplikacji egzaminacyjnej. Jednocześnie z publikacją wersji testowej aplikacji uruchomiony został specjalny adres e-mail, na który osoby zainteresowane aplikacją mogły przesyłać zauważone błędy i uwagi. Dzięki przesłanym informacjom, zespół techniczny Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości, odpowiedzialny za przygotowanie aplikacji, mógł poprawić zauważone błędy i dodać wiele nowych funkcji. Ostatecznie, działania te pozwoliły na przygotowanie aplikacji zgodnej z życzeniami aplikantów i spełniającej wymagania ustawowe.

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE