Jesteś tutaj:
Prawo
29.08.2011 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Egzamin notarialny z własnym komputerem

W dniach od 7 do 9 września 2011 roku odbędzie się egzamin notarialny, do którego przystąpi ponad 400 osób. Według aktualnych danych do egzaminu notarialnego w 2011 r. przystąpi łącznie 411 osób, w tym 349 osób, które odbyły aplikację notarialną i 62 osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów (art. 12 § 2 ustawy – Prawo o notariacie).

Zgodnie ze złożoną przez Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego deklaracją, w tym roku po raz pierwszy prace egzaminacyjne z drugiej i trzeciej części egzaminu notarialnego będą mogły być sporządzane - według wyboru każdego zdającego również przy użyciu osobistego sprzętu komputerowego.

 - Ministerstwo Sprawiedliwości z najwyższą starannością zrealizowało obowiązki, które wiążą się z organizacją tegorocznego egzaminu. Zważywszy na nowatorski charakter tegorocznego egzaminu – po raz pierwszy przy użyciu sprzętu komputerowego – m.in. zorganizowano spotkanie z przewodniczącymi komisji egzaminacyjnych oraz przeprowadzono szkolenie dla osób wsparcia technicznego (informatyków. Umożliwienie zdawania egzaminu przy wykorzystaniu własnego komputera jest spełnieniem oczekiwań aplikantów i innych przedstawicieli samorządów prawniczych. – powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
 


Aktualne dane wskazują na to, że zdecydowana większość osób przystępujących do egzaminu - dokładnie 382 osoby zdecydowała się na jego zdawanie przy użyciu komputera. Natomiast 29 osób wybrało formę odręczną. Egzamin notarialny zostanie przeprowadzony przez 6 komisji egzaminacyjnych, które mają siedziby w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. W Warszawie, z uwagi na dużą liczbę osób przystępujących do egzaminu, powołano dwie komisje egzaminacyjne.

 

Aby umożliwić zdającym wykorzystanie własnego sprzętu komputerowego w trakcie egzaminu, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało aplikację egzaminacyjną, która na specjalnych nośnikach (pendrive) zostanie przekazana osobom przystępującym do egzaminu. Aplikacja egzaminacyjna została wyposażona w edytor tekstu, a jej zadaniem jest również blokowanie dostępu do zasobów pamięci komputera i uniemożliwienie łączności z urządzeniami zewnętrznymi.W dniu 25 marca 2011 r. na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowana została wersja testowa aplikacji egzaminacyjnej. Jednocześnie z publikacją wersji testowej aplikacji uruchomiony został specjalny adres e-mail, na który osoby zainteresowane aplikacją mogły przesyłać zauważone błędy i uwagi. Dzięki przesłanym informacjom, zespół techniczny Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości, odpowiedzialny za przygotowanie aplikacji, mógł poprawić zauważone błędy i dodać wiele nowych funkcji. Ostatecznie, działania te pozwoliły na przygotowanie aplikacji zgodnej z życzeniami aplikantów i spełniającej wymagania ustawowe.


www.SerwisPrawa.pl
 

Autor/Źródło: Zespół Internetowej Kancelarii PrawnejSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.