- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPomoc finansowa na dostosowanie floty rybackiej do możliwości połowowych

    Pomoc finansowa na dostosowanie floty rybackiej do możliwości połowowych

    W tym samym terminie, czyli od 1 sierpnia do 31 grudnia 2011 r. rybacy i armatorzy statków rybackich, którzy zawieszą działalność połowową na okres do 120 dni w roku i nie będą mieli przyznanej w tym czasie kwoty połowowej dorsza – mogą składać wnioski o pomoc. Dokumenty należy złożyć w oddziale regionalnym, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Pomoc przyznawana im będzie w ramach Środka 1.2 "Pomoc publiczna z tytułu tymczasowego zaprzestania działalności połowowej".

     

    Również od dnia 1 sierpnia do 31 grudnia 2011 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy w zakresie Środka 1.5 "Rekompensaty społeczno-gospodarcze w celu zarządzania krajową flotą rybacką". Tego rodzaju wsparcie skierowane jest z jednej strony do rybaków, którzy chcą odbyć szkolenia i nabyć kwalifikacje do wykonywania innego zawodu, odejść na wcześniejszą emeryturę bądź skorzystać z jednorazowych rekompensat z tytułu utraty miejsca pracy na statku rybackim. Z drugiej strony z pomocy takiej mogą skorzystać ci, którzy związali swoje życie z zawodem rybaka i chcą podnosić swoje kwalifikacje, nabyć statek rybacki bądź w przypadku podmiotów, poszerzyć prowadzoną działalność poza rybactwo w ramach dywersyfikacji zatrudnienia. Wnioski o przyznanie pomocy należy złożyć w oddziale regionalnym, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.

     

    W innym, dłuższym terminie, bo od dnia 1 sierpnia do 30 października 2011 r. wnioski mogą składać wnioskodawcy, którzy zamierzają realizować inwestycje finansowane w ramach środka 1.4 "Rybactwo przybrzeżne". Miejsce, w którym należy złożyć wniosek o przyznanie takiego wsparcia, zależy w tym przypadku od rodzaju planowanej inwestycji. Jeżeli zainteresowana taką pomocą osoba zamierza realizować operacje na niewielką skalę, a ich celem jest poprawa kwalifikacji zawodowych i odbycie szkoleń w zakresie bezpieczeństwa, to wówczas wniosek należy złożyć w oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę beneficjenta. Natomiast, w przypadku, gdy celem takich inwestycji jest wsparcie organizacji produkcji, przetwórstwa produktów rybnych i lepsza organizacja zbytu produktów rybackich, to wniosek należy złożyć do oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce realizacji takiej operacji.

     

    Z kolei w przypadku przedsięwzięć, które mają zachęcać do dobrowolnego działania na rzecz obniżenia nakładu połowowego, tak aby chronić zasoby ryb (operacja realizowana zgodnie z art. 26 ust. 4 lit. c rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego), wnioski o dofinansowanie należy składać w oddziale regionalnym Agencji w:

    • Szczecinie – gdy zaprzestanie działalności połowowej miało miejsce na obszarze terytorialnego zakresu działania okręgowego inspektora rybołówstwa morskiego z siedzibą w Szczecinie lub Słupsku,
    • Gdyni – gdy zaprzestanie działalności połowowej miało miejsce na obszarze terytorialnego zakresu działania okręgowego inspektora rybołówstwa morskiego z siedzibą w Gdyni.

    Wzory formularzy wniosków o dofinansowanie wraz z instrukcją oraz inne niezbędne dokumenty są dostępne na stronach: www.arimr.gov.pl i www.minrol.gov.pl w zakładce "PO Ryby 2007-2013".

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE