- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy kurier musi wnieść paczkę na 7 piętro?

    Czy kurier musi wnieść paczkę na 7 piętro?

    Niewielkie przedmioty to nie problem

    Problemu w zasadzie nie stanową niewielkie przedmioty takie jak książki, czy odtwarzacze mp3 – kurierzy zazwyczaj dostarczają je bezpośrednio do mieszkania adresata. Oczywiście ułatwieniem jest dla nich działająca winda, szczególnie gdy muszą dostać się na ostatnie piętro wieżowca. Co jednak w przypadku wielkogabarytowych towarów takich jak telewizory, sprzęt AGD czy komputery stacjonarne – tutaj nawet winda nie ułatwia zadania doręczycielowi.

    Ciężar ma znaczenie

    Kurier ma obowiązki dostarczyć zamawiany towar pod drzwi mieszkania odbiorcy jeśli jego waga nie przekracza 30 kg (niektóre firmy kurierskie stosują jednak inne wartości, choć z reguły nie przekraczają one wagi 35 kg). W innym wypadku doręczyciel może odmówić wniesienia przesyłki, nawet jeśli mieszkasz na parterze, a od samochodu kuriera dzieli Cię jedynie 5 m. Tym samym to nie wysokość piętra, na którym mieszkasz ma znaczenie, lecz ciężar zamawianego towaru. Oczywiście kurier może żądać dodatkowej opłaty za doręczenie ciężkiej przesyłki, jednak jako konsument nie masz obowiązku jej uiszczać. W takim przypadku po towar będziesz musiał pofatygować się osobiście do samochodu dostawczego – kurier jedynie wyjmie go na zewnątrz. Oczywiście brak dostarczenia przesyłki do mieszkania odbiorcy nie zwalnia doręczającego od obowiązku poczekania z konsumentem na jej sprawdzenie. Pamiętaj, że również w takim przypadku masz prawo obejrzeć zamawianą rzecz, a w razie zauważenia jakichkolwiek wad żądać spisania protokołu.

    Wniesienie za opłatą

    Ciężka waga przesyłki nie oznacza jednak, że zostaniesz z nią sam przed domem i będziesz ją musiał dźwigać na własnych plecach. Sklepy internetowe w przypadku większych produktów już na etapie zakupu oferują możliwość płatnego doręczenia przesyłki bezpośrednio do mieszkania konsumenta – oczywiście taka usługa jest płatna. 

    Kurier nie zastał nikogo w domu

    Czasami zdarza się, że kurierzy przyjeżdżają do adresatów późno w nocy (np. o godz. 23), albo przez dłuższy czas nie mogą doręczyć przesyłki z powodu nieobecności konsumenta. W tym drugim przypadku kurier powinien zostawić awizo z informacją jak, gdzie i kiedy odebrać zamawianą przesyłkę. Jeśli tego nie zrobi, a Ty nadal czekasz na zamówienie, jedynym rozwiązaniem jest kontakt z firmą doręczycielską i wyjaśnienie całej sytuacji. W przypadku zaś zbyt późnej godziny doręczenia, zanim zdecydujesz się złożyć skargę na kuriera sprawdź regulamin firmy, w której pracuje. Być może doręczenia realizowane są nawet o godz. 23 – wówczas Twoja skarga nie będzie pozytywnie rozpatrzona. Jeśli jednak kurier przywiózł paczkę za późno, możesz poinformować o tym fakcie jego przełożonych, decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Pamiętaj, że masz pełne prawo do złożenia reklamacji i ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów za nieterminowe doręczenie paczki. 

    Co z resztą?

    Częstym problemem jest także wydawanie reszty przez doręczycieli. Kurier nie ma obowiązku posiadania przy sobie drobnych pieniędzy, ani tym bardziej nie musi szukać miejsca, gdzie można rozmienić banknoty. Tym samym adresaci muszą przygotować odliczoną kwotę za każdy zamawiany towar – jeśli jej nie będzie, kurier ma pełne prawo odmówić doręczenia przesyłki. Ostatecznie dokonując zakupu w Internecie wiesz jaką kwotę jesteś zobowiązany uiścić.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE