- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNowe dowody osobiste

    Nowe dowody osobiste

    Cel dowodu

    Podstawowym celem każdego dowodu osobistego jest identyfikacja jego właściciela, podobnie jest w przypadku paszportu. Dzięki takim dokumentom bez problemu odbierzesz awizowaną przesyłkę na poczcie, złożysz wniosek kredytowy, a nawet pozew do sądu. Plastikowe dowody zastąpiły wysłużone dowody książeczkowe od 24 marca 2009 r. 

    Kto może mieć dowód osobisty?

    Zasadniczo dowód osobisty jest wydawany osobom, które ukończyły 18 rok życia, prawo zna jednak od tej zasady kilka wyjątków. I tak dokument ten może być wydany osobie już w wieku 13 lat na jej wniosek, a młodszym Polakom na wniosek ich rodziców lub opiekunów prawnych. Oczywiście dowód osobisty dla dzieci i młodzieży jest wydawany tylko ze względu na ważne okoliczności np. wyjazd zagraniczny. W kwestii wydawania dowodów przepisy nie ulegną żadnej zmianie. Inaczej będzie jeśli chodzi o wygląd takich dokumentów – tu czekają nas spore modyfikacje.

    Ważne zmiany

    Od 1 stycznia 2015 r. z dowodów osobistych znikają informacje o wzroście i kolorze oczu jego właściciela. Co więcej na dokumencie nie pojawi się także skan podpisu posiadacza. Nie zobaczymy także adresu zameldowania, a wszystko dzięki temu że obowiązek meldunkowy w Polsce przestaje istnieć już od 2016 r. – jest to dobra wiadomość dla wszystkich osób, które często zmieniają miejsca pobytu, od tej pory nie będą musiały regularnie zmieniać dowodów i ponosić w związku z tym dodatkowych kosztów. Zmieni się także format zdjęcia – od tej pory będzie ono robione wg standardów obowiązujących przy fotografiach paszportowych, czyli na wprost, a nie ukośnie jak ma to miejsce obecnie. Wymiary nowych dowodów i ich ogólny wygląd pozostaną jednak bez zmian.

    W związku z powyższym nowe dowody będą zawierały następujące informacje:

    • Nazwisko posiadacza dokumentu,
    • Imiona posiadacza dokumentu,
    • Nazwisko rodowe posiadacza dokumentu,
    • Imiona rodziców posiadacza dokumentu,
    • Data urodzenia i płeć posiadacza dokumentu,
    • Numer pesel i numer dowodu posiadacza dokumentu,
    • Obywatelstwo posiadacza dokumentu,
    • Data wydania dowodu,
    • Miejsce urodzenia posiadacza dokumentu,
    • Organ wydający dokument,
    • Termin ważności dowodu.

    Dodatkowe informacje

    W związku z usunięciem obowiązku meldunkowego w Polsce, wnioski o wydanie nowego dowodu będzie można składać na terytorium całego kraju, a nie jak to miało miejsce dotychczas w urzędzie gminy czy powiatu właściwym ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy. Co więcej, wnioski dowodowe będzie można składać także za pośrednictwem drogi elektronicznej. Dużo prostszym stanie się także otrzymanie zaświadczenia o zgubieniu dowodu – będzie mógł je wystawić odpowiedni organ samorządu gminnego, gdzie zgłosimy stratę dokumentu, a nie jak dotychczas, wystawca dokumentu.

    Termin obowiązywania dowodów

    Nowe dokumenty będą wystawiane z 10 letnim terminem ważności. Stare dowody osobiste, czyli te wydane przed datą 1 stycznia 2015 r. , nadal będą honorowane aż do utraty przez nie ważności (informacja o dacie ważności znajduje się na przedniej stronie dowodu w prawym dolnym rogu). Tym samym nie ma potrzeby wyrabiania nowego dokumentu, póki obowiązuje jeszcze ten stary. 

    Skutki nowych dowodów

    Najpoważniejszym skutkiem nowych dowodów będzie zmiana procedur przyznania kredytów i pożyczek w bankach i instytucjach finansowych. Brak adresu zameldowania i skanu podpisu na nowych dokumentach spowoduje konieczność dostarczania do banków zaświadczeń o zameldowaniu, a to jak wiadomo uderzy w kieszeń obywateli (za wydanie zaświadczenia trzeba zapłacić 17 zł). Na zmianach zyskają jednak gapowicze – w razie kontroli w pociągu czy środkach komunikacji miejskiej, nikt nie sprawdzi czy podany przez pasażera adres zamieszkania jest zgodny z rzeczywistością.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE