- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOpłaty na radę rodziców

    Opłaty na radę rodziców

    Szkolne i przedszkolne legendy

    O konieczności wpłacania pieniędzy na radę rodziców lub komitet rodzicielski słyszał chyba każdy, kogo dziecko uczęszczało do publicznej szkoły czy państwowego przedszkola. Co więcej takie informacje krążą nie tylko wśród rodziców, ale są rozpowszechniane przez dyrektorów takich placówek, choć nie przez wszystkich. W gruncie rzeczy nie ma się co temu dziwić, ponieważ opłaty z tego tytułu stanowią znaczne zasilenie szkolnych czy przedszkolnych budżetów. Problem w tym, że zysk dla tych placówek jest jednocześnie stratą dla domowego budżetu wielu rodzin, szczególnie gdy do szkoły czy przedszkola uczęszcza wiele dzieci z jednej rodziny. Wbrew wszelkim informacjom, a nierzadko nakazom, uspokajamy – nie ma żadnego obowiązku prawnego opłacania rady rodziców czy komitetu rodzicielskiego, co więcej nieuiszczenie nawet części takiej kwoty nie może wpływać negatywnie na to jak będzie traktowane Twoje dziecko przez nauczyciela czy dyrektora. Niestety nie każdy o tym wie.

    Co na ten temat mówi ustawa?

    Zgodnie z treścią art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada szkoły lub placówki może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady szkoły lub placówki określa regulamin działalności danej placówki. Z powyższego wynika zatem, że nie ma żadnej podstawy prawnej, aby szkoła lub przedszkole żądało od rodziców obowiązkowej wpłaty na rzecz rady rodziców. Tym samym wpłata określonej sumy pieniędzy na konto placówki oświatowej jest uzależniona wyłącznie od dobrej woli rodziców. Wyraźnie sformułowanie w/w przepisu nie pozwala na inną jego interpretację. 

    Oszukańcze metody perswazji

    Część placówek stosuje się do fortelu w tej materii, ponieważ na pierwszych zebraniach rodzice uczniów i przedszkolaków dostają do podpisania formularze, w których wyrażają oni zgodę na opłacanie rady rodziców. Mniejszy problem pojawia się, gdy sami mają zdecydować jaką kwotę przeznaczać na ten cel.  Jeszcze raz podkreślę, że tego typu zachowania są całkowicie niezgodne z prawem – żaden przepis nie przewiduje, że wpłaty na radę rodziców mają charakter obligatoryjny. 

    Podkreślmy raz jeszcze – żadna placówka oświatowa nie ma prawa nakładać na rodziców uczniów i przedszkolaków obowiązku finansowania rady rodziców. Niedopuszczalne jest także sankcjonowanie tych uczniów, których rodzice nie dokonali wpłaty np. poprzez niewydanie świadectwa ukończenia danej klasy, czy obniżenie sprawowania na koniec roku szkolnego. Jeżeli jednak powyższe sytuacje będą miały miejsce, rodzic może, a w zasadzie powinien, zwrócić się z tą kwestią do dyrektora konkretnej placówki. Jeżeli jednak i to nie pomoże, zawsze można udać się do kuratorium oświaty, które z pewnością zechce skontrolować daną szkołę lub przedszkole. 

    Na zakończenie trzeba jednak dodać, że brak wpłat na radę rodziców czy komitet rodzicielski może wiązać się z brakiem nagrody dla dziecka, które przykładowo uzyskało świadectwo z czerwonym paskiem lub wygrało w szkolnym konkursie. W takiej sytuacji, odpowiednie świadectwo czy dyplom zostaną wydane, lecz bez dodatkowej nagrody w postaci stypendium czy popularnej już książki. 

    Podstawa prawna:
    [art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE