- Reklama -
wtorek, 23 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOd dzisiaj niższe stawki za roaming w krajach Unii Europejskiej!

    Od dzisiaj niższe stawki za roaming w krajach Unii Europejskiej!

    Stawki roamingu w krajach Unii Europejskiej

    Stawki w roamingu w krajach Unii Europejskiej systematycznie ulegają obniżeniu od 2007 roku. Należy podkreślić, iż Polska od początku popierała obniżkę cen dla użytkowników korzystających z telefonu komórkowego w innym kraju Unii Europejskiej. Aktualnie w Brukseli trwają prace nad nową regulacją w tym zakresie. Należy wskazać, że nowe zapisy mogą być jeszcze korzystniejsze dla użytkowników telefonów komórkowych dzięki ofercie roam-like-at-home – jest to model, w którym połączenia w roamingu są w tej samej cenie co połączenia krajowe. Jak wskazał szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, ważne jest osiągniecie kompromisu jeszcze w tym roku, tak aby całkowite zniesienie nadpłat z tytułu roamingu w UE mogło wejść w życie od 15 grudnia 2015 r.

    Od dnia 1 lipca 2014 roku tańsze będą połączenia wykonywane i odbierane, a także SMS, MMS i przesył danych. To już kolejna obniżka opłat za połączenia roamingowe. Informacja ta jest istotna dla osób, które wybierają się na wakacyjny wypoczynek do krajów Unii Europejskiej, a także do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Norwegii, Islandii i Lichtensteinu. To niewątpliwie duży sukces regulatorów rynku telekomunikacyjnego krajów członkowskich Unii Europejskiej, a co najważniejsze – spora ulga finansowa dla podróżujących po krajach Unii Europejskiej. Nawet jeżeli podróżujący nie wykupią specjalnych pakietów roamingowych, które obejmują zarówno połączenia telefoniczne jak i pobieranie danych z Internetu, to nie powinni być negatywnie zaskoczeni rachunkiem.

    W myśl Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii wraz z dniem 1 lipca 2014 r. wchodzą w życie nowe stawki za korzystanie z usług mobilnych w roamingu. Dotychczas obowiązujące opłaty za usługi zostają po raz kolejny obniżone zarówno na poziomie hurtowym jak i detalicznym.


    Ile wynosi maksymalna opłata za roaming?

    Maksymalna opłata za każdą minutę połączenia wykonywanego w ramach roamingu w krajach Unii Europejskiej, a także do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Norwegii, Islandii i Lichtensteinu – nie będzie mogła przekroczyć 0,97 zł (z VAT), połączenia odbieranego 0,25zł, SMS 0,31zł, a 1 megabajt transmisji danych oraz 1 MMS nie będą mogły być droższe niż 1,02 zł. Jeśli chodzi o rozmowy jest to obniżka o ponad 1/5, natomiast przesył danych będzie ponad dwukrotnie tańszy niż obecnie. Należy pamiętać, że wskazane powyżej stawki dotyczą jedynie krajów Unii Europejskiej oraz krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Norwegii, Islandii i Lichtensteinu. W związku z tym, osoby, które udają się w podróż poza ten obszar, powinny przed wyjazdem skontaktować się z przedstawicielem operatora swojej sieci komórkowej, aby uzyskać szczegółową informację o warunkach naliczania opłat i ich wysokości.

    W jaki sposób następuje rozliczenie roamingowe?

    Rozliczenie w roamingu regulowanym na poziomie detalicznym powinno przebiegać w następujący sposób:

    • dla połączeń głosowych – opłaty naliczane sekundowo zarówno dla połączeń wykonywanych jak i odebranych. Przy czym dla połączeń wykonywanych dostawca usług może określić minimalną długość pierwszego impulsu nieprzekraczającą 30 sekund.
    • dla wiadomości SMS – opłata za każdą wysłaną wiadomość, operatorzy nie pobierają opłat za odebranie wiadomości SMS.
    • transmisja danych – opłata za każdy wykorzystany megabajt danych, naliczanie według kilobajtów, z wyjątkiem MMS, za które może być pobierana opłata jednostkowa. W takiej sytuacji, opłata za przesłanie lub odebranie MMS nie przekracza maksymalnej opłaty detalicznej za transmisję danych.


    Czy mogę zmienić operatora świadczącego usługi roamingowe?

    Nowe przepisy wprowadziły nowe rozwiązanie polegające na tym, że abonent ma możliwość zmiany operatora świadczącego usługi roamingowe. Abonenci będą mogli, nie rozwiązując swojej dotychczasowej umowy, podpisać nową umowę z operatorem, który będzie im świadczył jedyni usługi roamingowe. Zdaniem Komisji Europejskiej, takie rozwiązanie miało pobudzić konkurencję na rynku i doprowadzić do obniżenia opłat roamingowych. W praktyce jednak nie cieszy się dużą popularnością wśród operatorów i nie w każdym kraju oferta taka będzie dostępna.

    Na koniec należy wskazać, że wyjeżdżając za granicę na wakacje – warto pamiętać o zabezpieczeniu się przed niespodziewanie wysokimi rachunkami za przesyłanie dużej ilości danych w roamingu. Abonenci sieci komórkowych mają możliwość określenia limitu wydatków, jakie chcą ponieść. Wówczas, w sytuacji, gdy kwota rachunku zbliży się do tego limitu, otrzymują wiadomość SMS z taką informacją. Natomiast w przypadku, gdy abonent przekroczy ten limit, to usługa przesyłu danych zostanie zablokowana. Blokada nie jest oczywiście ustanowiona na zawsze. Na wyraźne życzenie klienta usługa może być ponownie uruchomiona. Domyślnie taki limit wynosi ok. 50 EUR, jednak klienci mogą go modyfikować.

    Podstawa prawna:

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE