- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej

    Alkohol na dworcu PKP

    Likwidacja zakazu spożywania napojów alkoholowych na terenie dworców PKP nastąpi dzięki zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury chce dzięki wprowadzeniu alkoholu na dworce zyskać dodatkowe pieniądze na utrzymanie dworców.

    Na chwilę obecną nie tylko spożywanie alkoholu na dworcach jest całkowicie zakazane, dotyczy to także sprzedaży takich napojów. Po zmianach, handel alkoholem będzie w takich miejscach dozwolony. To z kolei oznacza zyski dla samych dworców. Nowe przepisy mają bowiem zachęcić do otwierania restauracji na terenie dworców PKP, a to z oczywistych względów będzie potężnym zastrzykiem finansowym wynikającym z zawieranych umów najmu. Z jednej strony możemy oczekiwać poprawy warunków na polskich dworcach – ostatecznie większa ilość pieniędzy może przyczynić się do poprawy stanu takich obiektów (remonty, inwestycje). Z drugiej strony istnieje pewne ryzyko – dopuszczalność sprzedaży i spożycia alkoholu na ternie dworców może przyczynić się do ich dewastacji i zwiększania nakładów na utrzymanie czystości i porządku. Liberalizacja prawa nie musi zatem oznaczać większych zysków, możliwe jest nawet pojawienie się większych obciążeń finansowych PKP. Zwolennicy zmian podkreślają, że negatywnych wizji nie powinniśmy się obawiać. Ostatecznie w portach lotniczych alkohol może być sprzedawany i nie ma z tego powodu żadnych problemów. Podobnie rzecz ma się ze spożywaniem takich napojów w samych samolotach.

    Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury chce wprowadzić alkohol nie tylko na teren dworców PKP, ale także do samych pociągów. Według założeń nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości projektowane przepisy dopuszczą sprzedaż napojów alkoholowych także w wagonach restauracyjnych i barowych prowadzonych w krajowym ruchu kolejowym. Dodatkowym celem omawianej zmiany jest zbliżenie polskiego ustawodawstwa w tym zakresie do regulacji obowiązujących w innych państwach europejskich. Trzeba przy tym dodać, że sprzedaż i spożywanie napojów wyskokowych będzie możliwa jedynie w ściśle określonych miejscach, a nie na ternie całego dworca PKP czy pociągu. W praktyce pozwolenie na spożywanie alkoholu będzie obowiązywało w lokalach gastronomicznych na terenie dworców oraz w specjalnie wyznaczonych przedziałach pociągów – oczywiście także gastronomicznych. Podróżni, którzy nie chcą pić alkoholu nie muszą martwić się, że zostaną zmuszeni do towarzystwa miłośników takich napojów, niezależnie czy to na dworcu czy tez w pociągu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE