- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUstanowienie hipoteki na nieruchomości w przypadku nieopłacania składek do ZUS

    Ustanowienie hipoteki na nieruchomości w przypadku nieopłacania składek do ZUS

    Sankcje finansowe za nieterminowe opłacanie składek do ZUS

    W przypadku nieterminowego opłacania składek, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wystąpić z wnioskiem o ukaranie karą grzywną, naliczyć odsetki za zwłokę, wymierzyć opłatę dodatkową lub wszcząć postępowanie egzekucyjne. Wymienione powyżej sankcje mają głównie wymiar finansowy.

    Należy pamiętać również o innych środkach, które są równie dolegliwe dla nierzetelnych płatników. Należą do nich: zabezpieczenie na majątku płatnika poprzez wystąpienie do sądu rejonowego z wnioskiem o założenie księgi wieczystej, wnioskiem o wpis hipoteki oraz złożenie wniosku do Urzędu Skarbowego o ustanowienie zastawu skarbowego. Zabezpieczenie na majątku odbywa się przez ustanowienie:
    hipoteki na nieruchomości dłużnika lub
    • zastawu skarbowego na rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych.



    W myśl art. 26 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej są wystawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokumenty, które stwierdzają istnienie należności składkowych i określają ich wysokość. Jeśli dla danej nieruchomości nie jest prowadzona księga wieczysta, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wystąpić z wnioskiem o jej założenie. Warto wiedzieć, że poza nieruchomością dłużnika, hipoteka przymusowa może swoim zakresem obejmować:
    • część ułamkową nieruchomości, jeżeli stanowi udział dłużnika,
    • nieruchomość stanowiącą przedmiot współwłasności łącznej dłużnika i jego małżonka,
    • nieruchomość stanowiącą przedmiot współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej lub część ułamkową nieruchomości stanowiąca udział wspólników takiej spółki – gdy dłużnikiem jest spółka,
    • użytkowanie wieczyste, w tym budynki i inne urządzenia znajdujące się na nieruchomości stanowiącej przedmiot użytkowania wieczystego i będące własnością użytkownika wieczystego,
    • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
    • wierzytelność zabezpieczoną hipoteką,
    • statek morski lub statek morski w budowie wpisane do rejestru okrętowego.

    Ponadto, warto wiedzieć, że hipoteka obejmuje nieruchomość wraz z przynależnościami i utrzymuje się na niej jako na całości aż do zupełnego wygaśnięcia wierzytelności, którą zabezpiecza.

    Jeżeli ze zgromadzonych dowodów wynika, że dane zobowiązanie płatnika może zostać niewykonane, to zgodnie z art. 26 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo żądać od niego wyjawienia nieruchomości i innych przysługujących mu praw majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki lub zastawu. Takie samo żądanie może być zastosowane także wobec małżonka, następców prawnych i osób trzecich, którzy odpowiadają za zaległości dłużnika.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE