- Reklama -
niedziela, 21 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDostęp do bezpłatnych podręczników dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

    Dostęp do bezpłatnych podręczników dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

    Bezpłatny podręcznik

    W myśl zaprojektowanych przepisów, zadaniem ministra edukacji będzie wyposażenie szkół podstawowych w bezpłatny podręcznik do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej dla uczniów klas I-III. Projekt będzie wdrażany stopniowo. W roku szkolnym:

    • 2014/2015 podręcznik trafi do uczniów klas I szkół podstawowych,
    • 2015/2016 podręcznik otrzymają uczniowie klas II szkół podstawowych,
    • 2016/2017 podręcznik zostanie przydzielony uczniom klas III szkół podstawowych.

    Powyższe stanowi pewną formę wsparcia dla tego etapu kształcenia i ma związek z objęciem obowiązkiem szkolnym od 2014 r. dzieci sześcioletnich. Przyjęte rozwiązanie pozwala także na odejście od oferowanych przez rynek coraz obszerniejszych oraz często nieuzasadnionych dydaktycznie, pakietów edukacyjnych. Chodzi również o zakazanie praktyk wydawców, których celem jest nakłanianie szkół do wyboru konkretnego podręcznika, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych oraz narzucania przez wydawców wymogu łącznego nabywania podręczników z innymi dodatkowymi materiałami przeznaczonymi dla ucznia.


    Procedura wyboru podręcznika

    Nowe przepisy mają wprowadzić zasadę kolegialnego wyboru podręcznika lub innego materiału edukacyjnego przez zespół nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia edukacyjne, a na wyższych etapach edukacji – przez zespoły nauczycieli prowadzących zajęcia z poszczególnych przedmiotów. Określona zostanie także procedura ustalania zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych stosowanych w danej szkole. W sytuacji, gdy nauczyciele nie uzgodnioną wspólnej propozycji podręcznika lub materiału edukacyjnego – rozstrzygał będzie dyrektor szkoły. Zadaniem dyrektora szkoły będzie podanie do publicznej wiadomości zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych oraz informacji o materiałach ćwiczeniowych, które będą stosowne w szkole w danym roku szkolnym.


    Głos rady rodziców w sprawie wyboru zestawu podręczników

    Projekt nowelizacji przewiduje także wprowadzenie wymogu opiniowania przez radę rodziców wyboru zaproponowanego przez nauczycieli i przedstawionego przez dyrektora szkoły zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych, a także materiałów ćwiczeniowych. Przyjęte przez Radę Ministrów rozwiązanie pozwoli zwiększyć wpływ rodziców na proces nauczania ich dzieci.Koniec z wypełnianiem ćwiczeń w książce
    Aktualnie korzystanie z podręczników używanych jest utrudnione ze względu na powszechną praktykę zamieszczania w nich ćwiczeń wymagających uzupełniania. Dotyczy to zwłaszcza podręczników do kształcenia zintegrowanego w klasach I-III szkoły podstawowej. W związku z powyższym, przyjęte regulacje zmieniają warunki dopuszczania do użytku szkolnego podręczników. Zgodnie z nimi, zakazane będzie zamieszczanie w podręcznikach ćwiczeń, zadań i poleceń wymagających wypełniania. Chodzi o to, aby podręcznik mógł być przeznaczony do wieloletniego użytku.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE