- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoIndywidualne obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne

    Indywidualne obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne

    Z związku z wejściem w życie projektowanego rozporządzenia utraci moc obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 września 2008 r. w sprawie sposobu i trybu organizowania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. Nr 175, poz. 1086). Nowe przepisy zawierają rozwiązania zarówno doprecyzowujące, jak i porządkujące wcześniejszy stan prawny, uwzględniając przy tym zmiany legislacyjne w systemie oświaty, jakie miały miejsce w ostatnich latach, a także doświadczenie płynące z praktyki organizowania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania.

    Doprecyzowano także, że indywidualne przegotowanie przedszkolne lub indywidualne nauczanie jest organizowane w formie zajęć prowadzonych przez nauczyciela lub nauczycieli w indywidualnym i bezpośrednim kontakcie z uczniem, a nie w formie zajęć z rówieśnikami (nieprawidłowości w tym zakresie były zgłaszane przez środowiska reprezentujące nauczycieli, rodziców).

    Zaprojektowane przepisy wprowadzają możliwość prowadzenia zajęć indywidualnego przygotowania przedszkolnego oraz zajęć indywidualnego nauczania z uczniami klas I-III szkoły podstawowej przez dwóch nauczycieli wychowania przedszkolnego. Projekt ustawania także zasadę, zgodnie z którą zajęcia prowadzone będą w miejscu pobytu dziecka lub ucznia, wskazując jednocześnie otwarty katalog miejsc, w których dziecko może przebywać tj. w szczególności dom rodzinny, placówki, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty, a nie jak dotychczas jedynie specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze lub placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Na skutek wejścia w życie nowych regulacji zostanie zapewniona zostanie możliwość organizowania zajęć indywidualnego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania, uwzględniająca indywidualną sytuację danego dziecka lub ucznia.

    Nowe regulacje wprowadzają rozwiązanie, zgodnie z którym na wniosek rodziców lub pełnoletniego ucznia i na podstawie dołączonego do wniosku zaświadczenia lekarskiego, z którego wynika, że stan zdrowia ucznia umożliwia uczęszczanie do przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub szkoły, dyrektor zaprzestaje organizacji odpowiednio indywidualnego przygotowania przedszkolnego oraz indywidualnego nauczania oraz powiadamia organ prowadzący. Dodanie do porządku prawnego takiego przepisu umożliwi zakończenie organizowania odpowiednio indywidualnego przygotowania przedszkolnym lub indywidualnego nauczania niezwłocznie po ustaniu takiej potrzeby, co będzie miało wpływ na szybszy powrót ucznia do szkoły i grupy rówieśniczej

    Ponadto, zaprojektowane przepisy zmieniają regulację, która dotyczy możliwości organizowania dla ucznia zajęć na terenie przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub szkoły, ograniczając je wyłącznie do zajęć organizowanych w odrębnym pomieszczeniu w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub w szkole, wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są jednocześnie dwa warunki:

    • w orzeczeniu wskazano możliwość realizacji indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub indywidualnego nauczania w odrębnym pomieszczeniu odpowiednio w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub szkole, oraz
    • odpowiednio przedszkole, inna forma lub szkoła dysponuje odrębnymi pomieszczeniami.

    Zmiana ta ma na celu określenie w sposób jasny i precyzyjny sytuacji, w której zajęcia indywidualnego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania mogą być organizowane w odrębnym pomieszczeniu w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub szkole. Dotychczas obowiązujący przepis w tym zakresie wskazywał, że wymienione zajęcia mogą być organizowane z grupą w przedszkolu lub z oddziałem w szkole albo indywidualnie w odrębnym pomieszczeniu w przedszkolu lub szkole, co powodowało dużo rozbieżności interpretacyjnych w zakresie realizacji tych zajęć.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE