- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematyZadecyduj sam - ZUS czy OFE?

    Zadecyduj sam – ZUS czy OFE?

    Wraz z ubiegłoroczną nowelizacją przepisów w zakresie ubezpieczeń społecznych i zabezpieczenia emerytalnego, ustawodawca postanowił, że składki ubezpieczeniowe będą przekazywane wyłącznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a nie tak jak było do tej pory pomiędzy ZUS a OFE. Jednocześnie mając na uwadze wolność i swobodę wyboru obywateli pozwolono na dokonanie wyboru- albo zostajesz w dotychczasowej formie (składka dzielona pomiędzy ZUS a OFE), albo przenosisz się tylko do ZUS. Wybór tej pierwszej opcji skłania nas do złożenia odpowiedniego oświadczenia, w przeciwnym wypadku brak takiej deklaracji będzie poczytywany jako chęć przeniesienia wszystkich swoich zgromadzonych środków pochodzących ze składek i umieszczonych do tej pory w OFE, bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Decyzję musimy podjąć do 31 lipca 2014 r. Dobrą wiadomością dla wszystkich niezdecydowanych jest jednak to, że nie jest ona ostateczna i nieodwoływalna. Każdy zainteresowany będzie mógł zmienić swoje oświadczenie (lub brak złożenia oświadczenia) co 4 lata, z tym że taka możliwość pojawi się po raz pierwszy dopiero od 2016 r. (także w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca).

    Jak złożyć omawiane oświadczenie? Pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu (ta druga forma wymaga posiadania konta na platformie usług elektronicznych ZUS– wypełniamy wówczas dokument elektroniczny w systemie ZUSu). Pismo składamy do właściwego dla nas Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (osobiście, elektronicznie lub listownie – tutaj konieczny jest list polecony). Formularze dostępne są na naszych serwisowych stronach.

    Na oświadczeniu ubezpieczony będzie musiał wpisać wszystkie swoje dane osobowe, wśród nich imię, nazwisko, datę urodzenia czy PESEL. Będzie musiał także złożyć podpis pod stwierdzeniem, że zapoznał się z informacjami: o powszechnym systemie emerytalnym przygotowanymi przez resorty pracy i finansów, oraz o OFE przygotowanymi przez nie sam. W razie jakichkolwiek problemów z wypełnieniem oświadczenia pracownicy ZUS są zobowiązani do udzielania pomocy.

    O ile wypełnienie omawianego formularza nie powinno stanowić większego problemu, o tyle dokonanie wyboru pomiędzy ZUS a OFE jest nie lada wyzwaniem. Społeczeństwo i wszelkiego rodzaju eksperci podzielili się w tej kwestii równo na pół – część obstaje za dotychczasowym systemem (składka podzielona na OFE i ZUS), część zaś za nowymi rozwiązaniami (składka przekierowywana wyłącznie do ZUS). Wybór OFE oznacza większe ryzyko, ponieważ gromadzone w nich środki są inwestowane w różnego rodzaju aktywa. Dotychczas OFE mogły kupować akcje, obligacje i inne papiery wartościowe za około jedną trzecią posiadanych środków. W przyszłości OFE mają dysponować jeszcze większą swobodą, przy czym nie wiemy jeszcze jak duża ona będzie. W wyniku liberalizacji fundusze będą mogły inwestować znaczną część środków w aktywa umożliwiające wypracowanie lepszych wyników finansowych. Taka sytuacja przynosi jednak większe ryzyko inwestycji. Z drugiej strony wysokość emerytury z ZUS zależy od waloryzacji, która ustalana jest przez rząd. Jej zasady już się wcześniej zmieniały, dlatego osoby, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało więcej lat, powinny brać pod uwagę możliwość obniżenia waloryzacji. W praktyce oznacza to, że decydując się wyłącznie na ZUS nasza emerytura może być znacznie niższa, niż gdybyśmy pozostali przy dotychczasowym modelu OFE i ZUS wspólnie (choć jest to model ryzykowny).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE